Informacje i opis Zgorzelca

Zgorzelec jest miastem powiatowym położonym w województwie dolnośląskim, na obszarze Obniżenia Żytawsko- Zgorzeleckiego. Usytuowany jest na prawym brzegu rzeki Nysy Łużyckiej i graniczy z Niemcami. Od południa miasto otacza zachodni skraj Sudetów - Góry i Pogórze Izerskie, a od północy Puszcza Zgorzelecka. Przez miasto przebiega 15 południk ziemski, dzięki czemu w Zgorzelcu słońce zachodzi najpóźniej w Polsce. Średnia temperatura powietrza wynosi 8oC, natomiast półrocza ciepłego kwiecień- wrzesień przekracza 14oC.

Zamieszkuje go ok. 33 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 16 km2, z czego 39,5 % to użytki rolne, a 3,3 %- lasy. Jest tu 58 ha terenów rekreacyjnych, w tym m.in. 6 parków miejskich, skwery a także 15 pomników przyrody. Zgorzelec wraz z okolicznymi powiatami Polski, Czech i Niemiec należy do Euroregionu "Nysa". Miasto Zgorzelec to ważny węzeł komunikacyjny. Decydują o tym 3 przejścia graniczne łączące miasto z sąsiadującym Görlitz: drogowe o ruchu osobowym (Most im. Jana Pawła II), drogowe (Most Staromiejski) o ruchu pieszym i rowerowym bez silnika (otwarte od października 2004 r.), kolejowe o ruchu osobowym i towarowym, a także przejście drogowe o ruchu osobowym i towarowym łączące przyległe do miasta Zgorzelec z Ludwigsdorfem.

Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa E-40 (A-4), która poprzez Bautzen umożliwia połączenie z siecią autostrad niemieckich: przez Drezno i Hof z południową częścią Niemiec, a poprzez Cottbus - z Berlinem i północą Niemiec. W Polsce A-4 biegnie do Wrocławia, dalej do Katowic, Krakowa i do Medyki. Poza E-40 Zgorzelec znajduje się przy drodze nr 356 prowadzącej do Jeleniej Góry oraz przy trasie nr 352, która poprzez oddalone 12 km od miasta przejście graniczne Zawidów- Habartice prowadzi do Pragi. Miasto dzięki przejściu granicznemu posiada także kolejowe połączenia z siecią kolejową Niemiec.

Źródło tekstu : Oficjalna Strona UM Zgorzelec - http://www.zgorzelec.eu

Zobacz także

Zobacz także

Podziel się

Informacje Zgorzelec
Zgorzelec - atrakcje turystyczne
Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
Zgorzelec (~0 km do centrum)
Muzeum Regionalne w Lubaniu Muzeum Regionalne w Lubaniu
Lubań (~24.5 km do centrum)
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail