Puszcza Piska

Fragment lasu w Puszczy Piskiej
Fragment lasu w Puszczy Piskiej
Wikipedia, fot. Mateusz Giełczyński

Puszcza Piska jest zdecydowanie największym kompleksem leśnym na Mazurach, który przylega bezpośrednio do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i do Niziny Mazurskiej. Powierzchnia Puszczy Piskiej sięga około 100 tysięcy ha. Wcześniej funkcjonowała nazwa Puszcza Jańsborska. Puszcza Piska położona jest na obszarze takich gmin jak Mikołajki, Mrągowo, Piecki, Sorkwity, Biskupiec, Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Dźwierzuty, Rozogi, Szczytno, Świętajno, które znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim, dalej na terenie gmin Kolno i Turośl w województwie podlaskim oraz gminy Łyse na obszarze województwa mazowieckiego.

Na obszarze Puszczy Piskiej zlokalizowane są liczne jeziora, które są uznane za rezerwaty przyrody. Są to między innymi takie jeziora jak Bełdany, Jezioro Nidzkie, Jezioro Mokre czy Jegocin, jak również słynne jezioro Śniardwy. Na terenie Puszczy Piskiej płyną takie rzeki jak Krutynia i Pisa, ale również wiele mniejszych cieków wodnych.

Południowa część puszczy jest porośnięta głównie piaskami torfowiskami niskimi i odnawiana głównie przez Pisę oraz Szkwę. Z kolei część północna mieści w sobie Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Puszczę Piską porastają głównie lasy świerkowe oraz sosnowe, choć znajduje się tam na pewnych obszarach brzoza, osika, klon, dąb oraz olcha. Ponadto Puszcza Piska jest prawdziwą ostoją ptaków o randze europejskiej. Przez puszczę przebiega Mazurski Park Krajobrazowy. Zaś zdecydowanie najcenniejszym rezerwatem w Puszczy Piskiej (i jednocześnie na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego) jest rezerwat na jeziorze Łuknajno, w którym mieści się ostoja rzadkiego łabędzia niemego.

W lasach można spotkać wiele różnych gatunków zwierząt takich jak między innymi jelenie, sarny, dziki, zające, lisy czy nawet łosie i rysie. Dawniej żyły tu również rosomaki, tury i niedźwiedzie. Na terenie Puszczy Piskiej w Kadzidłowie, w prywatnym parku dzikich zwierząt możemy z bliska obejrzeć między innymi wilki, dziki, jelenie i łosie, a także osiłki, bobry, bizony, żubry. Jeśli chodzi o roślinność w puszczy, znajduje się tam wiele chronionych gatunków roślin jak przykładowo lilia złotogłów, rosiczka okrągłolistna czy wielosił błękitny.

W części północnej Puszczy Piskiej znajdują się głównie wzgórza moreny czołowej, pofałdowane równiny moren dennych i tereny między morenowe, które wypełnione są między innymi licznymi jeziorami rynnowymi. Część północna puszczy to w głównej mierze rozległe równiny sandrowe, które są poprzecinane dolinami wypełnionymi torfowymi utworami. Dnem tych właśnie dolin spływa nadmiar wody, który następnie odprowadzany jest do Narwi.

Jeśli chodzi o hydrografię to najbardziej charakterystycznym dla Puszczy Piskiej obrazem są wspomniane już liczne jeziora na czele z najważniejszym polskim jeziorem Śniardwy. Jeziora, co ciekawe są dość równomiernie rozmieszczone na terenie całej puszczy. Najczęstsze jeziora to jeziora eutroficzne, rzadsze są jeziora mezotroficzne. A na szczególną uwagę zasługują jeziorka dystroficzne, których cechą charakterystyczną jest brunatna barwa wody.

Rabunkowa gospodarka leśna trwała na terenie puszczy do połowy XVIII wieku, gdyż lasy niszczone były wówczas na potrzeby osadnictwa. Nie mniejszy niszczycielski wpływ na ekosystemy puszczy miały i mają w dalszym ciągu wiatry, które wieją tu często z ogromną siłą. Dotychczas zdecydowanie najgorszym i najbardziej opłakanym w skutkach wydarzeniem był huragan jaki przeszedł nad puszczą w trójkącie miast takich jak Orzysz, Pisz i Ełk. Miało to miejsce dokładnie 4 lipca 2002 roku. Las puszczański został zniszczony na obszarze przeszło 12 tysięcy ha. Według leśników odbudowa zniszczonych fragmentów lasu może potrwać nie krócej niż 60 lat. Jeszcze teraz można obejrzeć skutki tego ogromnego huraganu i będzie można oglądać jeszcze długi czas, gdyż las będzie regenerował się bez ingerencji ludzi. Choć to wydarzenie jest niezmiernie przykre, jego skutki przyciągają turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć jak ogromną i niszczycielską siłę może mieć wiatr. Niemniej jednak ogólnie cały teren Puszczy Piskiej jest wspaniałym miejscem, które warto zobaczyć.

Do dyspozycji jest tu całe mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych, z kolei Wielkie Jeziora Mazurskie to doskonała propozycja dla tych, którzy uwielbiają nie tylko żeglować, bo i także wędkować.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Puszcza Piska
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail