Zamek w Rynie

Zamek w Rynie
Zamek w Rynie

Budowa zamku w Rynie rozpoczęła się prawdopodobnie w roku 1377. Wcześniej w miejscu budowy zamku istniał gród plemienia Galindów. Zamek powstał na wzgórzu pomiędzy dwoma jeziorami, Orło i Ryńskim. Jezioro Orło pełniło w tym czasie dla zamku funkcję naturalnej fosy. Sam zamek jest budowlą gotycką stworzoną na planie prostokąta wraz z dziedzińcem. Budowę zamku zarządził prawdopodobnie mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode.

Zgodnie ze słowami starej legendy owe jezioro i zamek przypominały Krzyżakom rzekę Ren oraz zamki znajdujące się nad nią. W związku z tym sporo osób przekonanych jest o tym, że nazwa miasta pochodzi właśnie od owej rzeki Ren i nadali ją miastu Krzyżacy. Poza funkcjami militarnymi zamek spełniał także rolę administracyjno-gospodarczą gdyż zaopatrywał Krzyżaków między innymi w mięso dzikich zwierząt, miód czy ryby.

Zamek w Rynie był budowany przede wszystkim po to, by uczynić z niego siedzibę prokuratora, który podległy był komturstwu brandenburskiemu. W roku 1393 miasto stało się stolicą komturstwa i pierwszym komturem na zamku został w roku 1394 Fryderyk von Wallenrode, który był bratem słynnego Konrada von Wallenrode. To właśnie jego postać oczywiście była natchnieniem dla Mickiewicza do napisania słynnego "Konrada Wallenroda". W XV wieku zamek oblężony był przez powstańców Związku Pruskiego, a Krzyżacy zostali wygnani, wielu z nich zostało zamordowanych. Jednak już po roku Krzyżacy odzyskali zamek i pozostawali w nim do czasu rozwiązania zakonu. Później ów zamek stał się lennem Królestwa Polskiego, więc w roku 1525 urządzono w nim starostwo. Wtedy też zamek uległ znacznej rozbudowie. W roku 1657 podczas najazdu Tatarów zamek został spalony.

W roku 1752 zamek przeszedł w ręce prywatne, a już w 1754 wystawiono go na licytację. Rejencja w Gąbinie zakupiła zamek w roku 1853 i przystosowała go na więzienie. Niedługo później, bo w roku 1881 zamek uległ kolejnemu pożarowi. Jego odbudowa skończyła się dopiero w 1911 roku. W okresie drugiej wojny światowej zamek przejęli hitlerowcy i urządzili w nim więzienie karne dla przymusowych robotników polskich. W roku 1942 stworzony był w zamku również obóz dla Czechów, Belgów, Norwegów oraz Francuzów. Po wojnie w zamku urządzono siedzibę urzędu miejsko-gminnego, dom kultury, muzeum oraz bibliotekę. Mieściły się one tam aż do roku 2000.

Obecnie znajduje się w zamku ekskluzywny hotel na Mazurach oferujący swoim klientom atrakcyjną ofertę wypoczynkową

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Zamek w Rynie
Dane kontaktowe
Nazwa
Zamek Ryn
Adres:
11-520 Ryn
Plac Wolności 2
Telefon(y):
87 429 70 00
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail