Stacja Badawcza PAN w Popielnie

W samym centrum Puszczy Piskiej działa znana Stacja Badawcza Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Polskiej Akademii Nauk. Stacja w Popielnie, bo o niej mowa, położona jest na półwyspie o naprawdę korzystnych walorach przyrodniczych. Teren otoczony jeziorami Śniardwy, Mikołajskim, Wartołty oraz Bełtany, stanowi nie tylko znakomite środowisko naturalne dla rzadkich gatunków zwierząt i roślin, ale i jest wyjątkowo malowniczy.

Działa tutaj wolna hodowla konika polskiego - niezwykle wytrzymałej rasy pochodzącej bezpośrednio od jedynego naszego rodzimego gatunku dzikich koni, czyli tarpanów. Na terenie Stacji Badawczej znajduje się także hodowla fermowa bobrów oraz jelenia szlachetnego. Kolejnym punktem jest hodowla zachowawcza bydła rasy polskiej czerwonej - gatunku niezwykle odpornego na trudne warunki środowiskowe. To tutaj odnajdziemy także jeden z największych lasów doświadczalnych. Ma on charakter rezerwatu o powierzchni 1600 hektarów. Jest on terenem zachowawczej hodowli konika polskiego. Na uwagę zasługuje także roślinność lasu doświadczalnego. Przeważają tutaj tak zwane bory świeże, gdzie prym wiedzie sosna. Jednak zachowała się także naturalna roślinność - sosna mazurska, borówka czarna. Pojawia się także rzadka odmiana reliktu glacjalnego charakterystycznego przede wszystkim dla klimatu półkuli północnej. Chodzi tutaj o zimioł północny - krzewinkę o charakterystycznych dzwonkowatych kwiatów o kolorze jasnoróżowym. Za różnorodnością flory idzie bogata fauna. Można tutaj spotkać jelenia europejskiego, sarny, łosie, wilka. Las ów jest także siedliskiem licznych odmian ptactwa - żuraw, bąk, czajka, bakasy, słonka. Na jeziorze Warnołty znajduje się rezerwat krajobrazowo-ornitologiczny.

Las w Popielnie jest jednak nie tylko cennym obiektem naukowo- badawczym, ale i miejscem przyciągającym turystów chcących poznać naturalne siedliska i dziką przyrodę Mazur. Można tutaj odnaleźć dwie ścieżki przyrodnicze. Pierwsza ma długość około 10 km i pozwala zapoznać się z bogactwem przyrodniczym Puszczy Piskiej. Ścieżka ta swój początek ma w Popielnie i ciągnie się wzdłuż brzegów jeziora Bełtany aż do bramy wjazdowej lasu popielniańskiego. Krótsza ścieżka nosi zaś nazwę "Smolaki" i jest pętlą o długości wynoszącej około sześciu kilometrów. Tutaj można poznać przede wszystkim roślinność torfowiskową. Ciekawostką jest roślina owadożerna, czyli niemal już kultowa rosiczka, którą większość z nas zna przede wszystkim z filmów animowanych.

Ciekawym obiektem jest także muzeum przyrodnicze należące do stacji PAN. Eksponaty zgromadzono w zabytkowym spichlerzu, który pochodzi z XVIII wieku. To tutaj możemy prześledzić bieżące wyniki badań Stacji. Największe zainteresowanie budzi kolekcja zrzutów poroża jeleni. Możemy także odwiedzić dział poświęcony bobrom europejskim, poznać historię koników polskich. Ciekawostkę stanowi również ekspozycja wozów zaprzęgowych i tradycyjnych sań pochodzących z rozmaitych okresów historycznych.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski Park Krajobrazowy
(~0.9 km)
Rezerwat przyrody Jezioro Warnołty
Rezerwat przyrody Jezioro Warnołty
(~5 km)
Ulica Kajki w Mikołajkach
Ulica Kajki w Mikołajkach
Mikołajki (~6.6 km)
Cmentarz żydowski w Mikołajkach
Cmentarz żydowski w Mikołajkach
Mikołajki (~6.8 km)
Cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski
Mikołajki (~6.9 km)
 Jezioro Mikołajskie
Jezioro Mikołajskie
Mikołajki (~6.9 km)
Jezioro Mikołajkie
Jezioro Mikołajkie
Mikołajki (~7 km)
Prom na Wierzbę
Prom na Wierzbę
Mikołajki (~7.6 km)
Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej
Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej
Mikołajki (~7.7 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Stacja Badawcza PAN w Popielnie
Dane kontaktowe
Nazwa
Stacja Badawcza PAN w Popielnie
Adres:
12-222 Wejsuny
Popielno
Telefon(y):
87 423 15 19
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail