Park Norweski

Park Norweski został założony przez Eugena Fullnera, właściciela fabryki maszyn papierniczych, który w roku 1906 postanowił stworzyć park mieszkańcom Cieplic. Fullner nabył 15 hektarów rolnych nieużytków, które mieściły się nad prawym brzegiem rzeki Wrzosówki. Na owych 15 hektarach został utworzony park z dwoma stawami oraz licznymi ścieżkami spacerowymi, których łączna długość wynosiła około 10 kilometrów. Na obszarze parku zostały ustawione liczne altanki i ławki do odpoczynku oraz drogowskazy. Jak dawniej, tak i teraz park jest ogromną atrakcją Jeleniej Góry-Cieplic.

Mieści się on w samym sercu Cieplic i sąsiaduje z Parkiem Zdrojowym (oddzielony jest od niego Wrzosówką, z jednego Parku do drugiego można dostać się przez most). Fullner w Parku Norweskim wzniósł Pawilon Norweski, który otwarto uroczyście 18 lipca 1909 roku. Ów pawilon swoją nazwę wziął stąd, iż został wybudowany na podstawie projektu restauracji "Frogenersaeteren" znajdującej się w Oslo, w Norwegii. Fundator parku i pawilonu postanowił wznieść tu taką właśnie budowlę, bowiem owa restauracja w Oslo bardzo go urzekła. Nazwa parku zaś pochodzi od nazwy pawilonu.

Wchodząc do Parku Norweskiego od strony północnej (tj. od ulicy Cervi) najlepiej udać się do wspomnianego Pawilonu Norweskiego (mieściło się w nim Muzeum Przyrodnicze). Po obejrzeniu pawilonu powinniśmy udać się kawałek dalej do sporych rozmiarów głazu narzutowego, który znajduje się przy alei spacerowej. Na głazie mieści się pamiątkowa tablica mówiąca o spotkaniu w tym miejscu poetów Kornela Ujejskiego, Wincentego Pola oraz czeskiego przyrodnika Jana Ewangelisty Purkyne w roku 1847. Niedaleko stawu znajduje się staw i duże płaczące wierzby. Jeszcze w latach 70. i 80. na owym stawie pływano na rowerach wodnych oraz kajakach. Zaraz przy stawie położony jest mostek kamienny. Podążając aleją spacerową przez ów mostek dotrzemy do boiska oraz placu zabaw. Północną i zachodnią granicę Parku Norweskiego wyznacza rzeka Wrzosówka. Została tam wybudowana zapora, bowiem wcześniej w czasie ulewnych deszczów podtapiane były domy i drogi. Jeśli wybierzemy się na spacer po parku od strony zapory, będziemy mogli podziwiać piękne widoki na Góry Izerskie i Karkonosze.

Spacerując po parku możemy zaobserwować 57 gatunków drzew oraz krzewów. Najliczniejszymi są jawor, klon, świerk, dąb oraz lipa. W parku rośnie klon srebrzysty, który jest najgrubszym dębem w całej Jeleniej Górze. Ponadto w Parku Norweskim można spotkać drzewa owocowe takie jak jabłoń, śliwa, wiśnia, czereśnia, a także jeżyny, maliny i porzeczki.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Pawilon Norweski
Pawilon Norweski
Jelenia Góra (~0.2 km)
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Jelenia Góra (~0.7 km)
Zdrojowy Teatr Animacji
Zdrojowy Teatr Animacji
Jelenia Góra (~0.7 km)
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Jelenia Góra (~1 km)
Pałac Schaffgotschów w Sobieszowie
Pałac Schaffgotschów w Sobieszowie
Jelenia Góra (~1 km)
Kościół Zbawiciela
Kościół Zbawiciela
Jelenia Góra (~1.2 km)
Długi Dom
Długi Dom
Jelenia Góra (~1.3 km)
Pałac Cieplice Śląskie-Zdrój
Pałac Cieplice Śląskie-Zdrój
Cieplice Śląskie-Zdrój (~1.7 km)
Kościół MB Nieustającej Pomocy
Kościół MB Nieustającej Pomocy
Jelenia Góra (~2.7 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Park Norweski
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail