Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu rozpoczęło swoją działalność w roku 2007, ale pomysł utworzenia muzeum o takim profilu w Zgorzelcu powstał dawno temu, bo zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej. Dopiero jednak w roku 2001 liczne dolnośląskie środowiska naukowe oraz muzealne wystąpiły z inicjatywą stworzenia muzeum. Dostrzeżono konieczność utworzenia takiej placówki naukowej, która swymi działaniami będzie poszerzać wiedzę oraz zainteresowanie regionem, a także pobudzać świadomość lokalną mieszkańców Zgorzelca i okolic. Projekt stworzenia muzeum idealnie wpisywał się w politykę budowania Europy Regionów - jej założenia przyjęła Unia Europejska. Stowarzyszenie "Euroopera" ze Zgorzelca było inicjatorem całego projektu. Jest to znane zgorzeleckie stowarzyszenie, które wspiera działania dotyczące rozwoju kulturalnego nie tylko miejscowości ale i całego regionu. Dużą rolę w tworzeniu muzeum i jego profilu odegrał Stanisław Firszt, który był ówczesnym dyrektorem Muzeum Karkonoskiego.

Działania zmierzające do utworzenia muzeum cały czas były bacznie obserwowane i wspierane przez władze samorządowe. Budynek, w którym mieści się siedziba muzeum został przekazany w czerwcu 2003 roku, jednak budynek ten, którym jest kamienica był mocno zniszczony i wymagał generalnego remontu. Dzięki unijnym funduszom udało się zakończyć remont obiektu w roku 2007 i jak już wyżej było wspomniane, muzeum zaczęło funkcjonować. Wstępna koncepcja merytoryczna muzeum była szeroko omawiana i w końcu ustalono, iż muzeum ma być placówką o charakterze regionalnym, która będzie nastawiona na dokumentację i badanie zarówno dziejów, kultury, a także codziennego życia ludności, która zamieszkiwała Polskie Górne Łużyce, ze szczególnym uwzględnieniem Zgorzelca.

I tak, w dużym skrócie jeśli chodzi wystawę stałą prezentowaną w muzeum, obrazuje ona w bardzo dokładny sposób codzienne życie w Łużycach w XVIII i XIX wieku. Początkiem XX wieku zaczęto dostrzegać konieczność ratowania dawnej kultury ludowej Górnych Łużyc, w 1904 roku otwarte zostało Muzeum Cesarza Fryderyka w Zgorzelcu, które jest obecnym Domem Kultury. Kiedy zakończyła się druga wojna światowa, cała ekspozycja z ówczesnego muzeum trafiła do Muzeum Miejskiego, a w roku 2009 część eksponatów została przekazana w depozyt omawianemu Muzeum Łużyckiemu w Zgorzelcu. Eksponaty te także można obejrzeć na wystawie stałej.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Muzeum Regionalne w Lubaniu
Muzeum Regionalne w Lubaniu
Lubań (~24.5 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu
Adres:
59-900 Zgorzelec
Daszyńskiego 15
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail