Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach jest placówką zajmującą się gromadzeniem eksponatów, które związane są z Kaszubami oraz grupą etniczną, które ów teren zamieszkuje. Muzeum to zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. O utworzenie muzeum o takim właśnie charakterze walczono jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. Z powodu rozpoczęcia działań wojennych starania o utworzenie muzeum zostały przerwane.

Franciszek Treder był głównym inicjatorem utworzenia omawianego muzeum i to przede wszystkim dzięki niemu udało się je otworzyć dokładnie 1 maja 1947 roku. Był on również pierwszym kustoszem muzeum, który przez całe życie wykazywał niezwykłą pasję kolekcjonerską oraz naukowo-badawczą. Muzeum otrzymało imię Franciszka Tredera, gdyż był on jego twórcą oraz bardzo zasłużonym mieszkańcem Ziemi Kaszubskiej, który już od swych najmłodszych lat aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i kulturalnym regionu.

Do organizacji muzeum bardzo mocno przyczyniło się również Towarzystwo Miłośników Muzeum Kaszubskiego im. dra Aleksandra Majkowskiego w Kartuzach. Towarzystwo to jednak zostało zlikwidowane 1 stycznia 1950 roku i wówczas doszło do upaństwowienia muzeum. W 1986 roku zarówno willa jak i budynek gospodarczy muzeum wpisane zostały do rejestru zabytków w rejestrze województwa pomorskiego.

Eksponaty muzeum są prezentowane w siedmiu salach wystawowych w głównym budynku. Na parterze udostępnione są dla zwiedzających podstawowe obiekty mające związek z zajęciami tutejszej ludności, z kolei na piętrze budynku przedstawione zostały fascynujące wytwory sztuki ludowej Kaszubów.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
Adres:
83-300 Kartuzy
Kościerska 1
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail