Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powstał w latach 1856-1875, zaś jego wysoka wieża dobudowana została początkiem XX wieku. Jest to kościół neogotycki, murowany. Kamień węgielny pod budowę kościoła został poświęcony dokładnie 28 sierpnia 1856 roku, zaś poświęcenie wybudowanej już świątyni miało miejsce 20 grudnia 1857 roku. Projekt kościoła stworzył Vincenz Statz, który to był bardzo wybitnym niemieckim architektem pochodzącym z Kolonii. Stworzył on także wiele innych projektów kościołów między innymi w Niemczech i Austrii.


Pieniądze na budowę kościoła pozyskano od Towarzystwa św. Bonifacego i św. Wojciecha, które wspierało diasporę katolicką. Niestety otrzymana pomoc finansowa okazała się niewystarczająca dlatego też budowa kościoła odbyła się nie do końca zgodnie z planem. Zrezygnowano wtedy między innymi z budowy wieży. W roku 1861 stacja misyjna przekształcona została na parafię, a od końca XIX wieku działało tu wiele stowarzyszeń i bractw. W roku 1900 w mieście pojawiły się Siostry Elżbietanki. W latach 1910-1913 miała miejsce rozbudowa kościoła. Autorem projektu kościoła, jaki obecnie możemy podziwiać był Fritz Heitmann z Królewca. Poświęcenie kościoła miało miejsce w 1923 roku.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej duża część katolików postanowiła przenieść się do Polski. W roku 1924 parafia została włączona do diecezji warmińskiej, a w latach 1928-1940 znajdowała się tu szkoła katolicka. Kościół odremontowano w latach 80. ubiegłego stulecia.


Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma bardzo atrakcyjne położenie, gdyż został on wybudowany na malowniczym wzgórzu, które góruje nad starym centrum Ostródy oraz nad jeziorem. Jest to świątynia trójnawowa, halowa  z prezbiterium zamkniętym pięciobocznie. Posiada wysoką wieżę zlokalizowaną od strony południowej. Wnętrze kościoła zdobi gwiaździste sklepienie, które jest podtrzymywane przez okrągłe filary. Obecna  wieża liczy sobie 54 metry wysokości, jednak przed rozbudową kościół posiadał jedynie niewielką wieżyczkę w fasadzie.

Wyposażenie znajdujące się wewnątrz kościoła jest neogotyckie. Znajdują się tam między innymi 18-głosowe organy, które pochodzą z roku 1892. Stworzyła je firma Gobel z Królewca. Ołtarz główny i ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej, który dawniej był ołtarzem św. Józefa, dalej ambona, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały oraz ławki zostały stworzone początkiem XX wieku.

Piękne witraże zostały wykonane przede wszystkim przez firmę Josepha Schneidera z Ratyzbony, a miało to miejsce w latach 1913-1915. Niektóre z witraży noszą polskie napisy fundacyjne. W latach 1924-1925 został wzniesiony ołtarz Serca Jezusowego, dużych rozmiarów barokowy obraz, który przedstawia Zwiastowanie pochodzi z Grudziądza.  Jednak zdecydowanie najbardziej cennym zabytkiem mieszczącym się w kościele jest rzeźba Pieta, czyli drewniana gotycka figura, która pochodzi z końca XIV wieku. Pietę przeniesiono około 1914 roku  z miejscowości Gietrzwałd na Warmii.

 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Dane kontaktowe
Nazwa
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Adres:
14-100 Ostróda
Czarnieckiego 3
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail