Dolina Filipka


Wikipedia, fot. Jerzy Opioła

Dolina Filipka jest niezbyt dobrze znaną wśród turystów dolinką tatrzańską, która wcina się w stoki Gęsiej Szyi i schodzi w północnym kierunku w okolicach Zazadniej. Dolina ta ma dwa odgałęzienia takie jak Żleb za Skałką oraz Dolina Złota. Żleb za Skałką odchodzi w południowo-zachodnim kierunku, wcina się pomiędzy Łężny Wierch, a Filipczański Wierch, podchodzi pod Niżnią Filipczańską Przełęcz. Dolina Złota natomiast odgałęzia się od części głównej Doliny Filipki w południowym kierunku. W miejscu jej odgałęzienia Złoty Potok wpada do Filipczańskiego Potoku.

Omawianą dolinę otacza Gęsia Szyja oraz szczyty, które należą do jej masywu, a są to Suchy Wierch Waksmundzki, Ostry Wierch, Zadnia Kopa Sołtysia oraz Filipczański Wierch. Wyżej wymienione obszary są bardzo cenne pod względem przyrodniczym. Na Filipczańskiej Skałce rosną limby, zaś na urwisku Skałka dokonano odkrycia (w roku 1954) gniazda drozda skalnego, który jest bardzo rzadko występującym gatunkiem. W lesie, w miejscach świetlistych rośnie lilia złotogłów, na obszarze Doliny Filipki swoją ostoję mają dzięcioł czarny, jeleń i myszołów. Wędrują tędy również niedźwiedzie.

Na stokach Filipczańskiego Wierchu zlokalizowane są różne formy skałkowe, a także dwie jaskinie (na wschodnim zboczu). Jaskinie te jednak nie są udostępnione dla ruchu turystycznego. Górna część doliny objęta była niegdyś Halą Filipki i od nazwy tejże hali pochodzi nazwa doliny.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Dolina Filipka
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail