Dolina Białki

Dolina Roztoki
Dolina Roztoki
Wikipedia, fot. ToSter

Dolina Białki jest drugą pod względem wielkości wśród dolin tatrzańskich doliną walną, która zlokalizowana jest w Tatrach Wysokich, zaraz na granicy polsko-słowackiej. Teren doliny zajmuje około 64 kilometry kwadratowe, z czego po polskiej stronie dolina położona jest na powierzchni nieco ponad 38 kilometrów kwadratowych.

W znacznej części dolina ta wyżłobiona została w skałach trzonu krystalicznego Tatr Wysokich. Ponadto mieszczą się tu również skały osadowe serii reglowej i wierchowej. Bardzo dużą rolę, jeśli chodzi o obecny charakter Doliny Białki odegrała działalność lodowców. Właśnie tutaj bowiem występował najprawdopodobniej największy w Tatrach lodowiec mający długość 14 kilometrów, powierzchnię prawie 60 kilometrów kwadratowych i grubość przeszło 300 metrów.

Gałąź główna tejże doliny na obszarze Tatr przebiega w kierunku północ - południe, ma ona około 12 kilometrów (od Łysej Polany pod ścianę północno-zachodnią Zadniego Gerlacha). Górna część Doliny Białki to Dolina Białej Wody, a jej najwyższe piętro to Dolina Kacza. O ile w Polsce istnieje takie rozróżnienie, o tyle Słowacy ów system dolin traktują jako całość. Głównymi ciekami doliny są Biała Woda i Białka, na Słowacji cieki te uznane są za jeden.

Z prawym odgałęzieniem Doliny Białki czyli z Doliną Białej Wody sąsiaduje Dolina Suchej Wody od zachodu oraz Dolina Jaworowa od wschodu. Od południa dolina ta oparta jest o główną grań Tatr (między Małym Jaworowym Szczytem a Świnicą) i w tym miejscu dolina graniczy w kilkoma dolinami walnymi (jak Cicha, Koprowa, Mięguszowiecka, Batyżowiecka, Wielicka, Zimnej Wody).

Dolina, w kierunku północnym od Łysej Polany przebiega między Podhalem a Spiszem, wzdłuż Białki, do jej ujścia do Dunajca w Jeziorze Czorsztyńskim. Łączna długość Doliny Białki wynosi około 40 kilometrów. W dolinie tej zachowały się skupiska lasów reglowych, gdzie można zaobserwować partie naturalnych pierwotnych drzewostanów limbowych. W dolinie zlokalizowane są ostoje kozic, jeleni i niedźwiedzi.

W Dolinie Białki znajdują się takie polany jak polana Biała Woda, Stara Roztoka, Palenica Białczańska, Niżnia Polana pod Wołoszynem. Na polanie Stara Roztoka w roku 1876 wybudowane zostało schronisko PTTK imienia Wincentego Pola. Po przeniesieniu go w bardziej suche miejsce, obecne schronisko powstało w roku 1913.

U wylotu Doliny Białki zlokalizowane jest graniczne przejście drogowe na Łysej Polanie. Granica państwowa biegnie wzdłuż potoku, a następnie na południe granią Żabiego do Rysów. Przez dolinę prowadzi Droga Oswalda Balzera.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Dolina Białki
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail