Zamek Dunajec


Wikipedia, fot. Łukasz Śmigasiewicz

Zamek Dunajec jest średniowieczną warownią, która znajduje się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica. Zamek ów wybudowano prawdopodobnie początkiem XIV wieku. Inicjatorem budowy był węgierski kolonizator ziem granicznych Rykolf Berzevicz ze Strążek. Bardzo możliwe, że zamek stoi w miejscu wcześniejszej budowli obronnej.

Po raz pierwszy nazwa zamek Dunajec (łac. novum castrum de Dunajecz) pojawia się w dokumencie z 1325 roku. Dokument ten świadczy, że zamek był własnością rodu Jana i Rykolfa panów na Brzozowicy. Byli oni wnukami comesa spiskiego Rudygera z Tyrolu. Ten zaś za nadaniem króla Węgier Andrzeja II w roku 1209 lokował Niedzicę.

Do roku 1470 zamek należał do kolejnych potomków Rudygera, później zaś stał się on własnością comesa spiskiego Emeryka Zapolya. Dobra zamku niedzickiego rozciągały się na całe Zamagurze. Początkowo zamek pełnił rolę węgierskiej strażnicy na granicy z Polską. W 1470 właścicielami zamku stali się Zapolyiscy. Dalej, na kolejne 60 lat był on własnością Łaskich. Najpierw Hieronima, a potem jego syna Olbrachta. Niestety Olbracht Łaski znany z bardzo rozpustnego trybu życia początkowo zastawił zamek, a następnie sprzedał go Jerzemu Horvathowi.

Jerzy Horvath bardzo dokładnie odbudował zamek i przekształcił go w niebywale okazałą renesansową rezydencję. Taki stan w znacznej części zachowany jest do dziś. Od roku 1858 nad zamkiem opiekę sprawował następny ród węgierski, tym razem Salamonowie.

Po pierwszej wojnie światowej zamek Dunajec znalazł się na terenie Polski, jednakże nadal pozostawał on własnością Salamonów i taki stan rzeczy miał miejsce do roku 1945.

Od roku 1948 zaczęto prowadzić na zamku prace restauracyjne. Częściowo też go odbudowano. W części zamkowych pomieszczeń utworzony został dom pracy twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Kolejne pomieszczenia udostępnione zostały do zwiedzania. Stworzono muzeum wnętrz oraz historii regionu spiskiego.

W 1960 w baszcie urządzona została stacja sejsmologiczna Zakładu Geofizyki PAN. Ciekawostką jest, że ponoć zaraz po drugiej wojnie światowej odnaleziono na zamku inkaskie "kipu". Jest to rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym zawierającym informacje o ukrytym skarbie.

W zamku Dunajec kręcono między innymi takie seriale telewizyjne jak słynny Janosik oraz Wakacje z duchami. W połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia nakręcono tu również zdjęcia do filmu "Zemsta" na podstawie komedii Aleksandra Fredry, zaś w 1975 roku powstał tu film "Mazepa" na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Obecnie zamek Dunajec pełni przede wszystkim funkcję muzeum. Jest to niezaprzeczalnie jedna z największych atrakcji historycznych zlokalizowanych w południowej części województwa małopolskiego. Do zamku zaprowadzi nas aleja, a za bramą wejściową oraz sienią ujrzymy dziedziniec zamku dolnego. W tejże części zamku Dunajec znajdują się pokoje gościnne, kawiarenka oraz restauracja. W części muzealnej z kolei możemy zwiedzić tak zwane komnaty Salamonów, które wyposażone są w przedmioty pochodzące z wieków XVI-XIX.

Drewniane, strome i dość wąskie schody zaprowadzą nas na taras widokowy, skąd możemy podziwiać wspaniałe widoki na Jezioro Czorsztyńskie i zamek Czorsztyn znajdujący się po przeciwnej stronie zbiornika.

Inna brama zaprowadzi nas do zamku górnego oraz do zamkowych lochów służących jako piwnice a swego czasu również jako więzienie. Teraz urządzona jest tam "izbę tortur". Na skraju dziedzińca zamku górnego znajdziemy studnię, która wykuta jest w litej wapiennej skale. Ma ona głębokość ponad 60 metrów. W tak zwanych Izbach Pańskich na zamku górnym możemy zobaczyć salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży.

Zamek możemy zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 19.00, zaś w weekendy od godziny 9.00 do 17.00.

We wrześniu zwiedzanie odbywa się w godzinach od 9.00 do 19.00, a w okresie od października do kwietnia w godzinach od 9.00 do 16.00.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Zamek Dunajec
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail