Plac Dietla

Zabudowa Placu Dietla
Zabudowa Placu Dietla
Oficjalna strona Szczawnicy

Plac Dietla jest w Szczawnicy na którym znajduje się głównie XIX-wieczna zabudowa jest doskonałym przykładem typowej architektury uzdrowiskowej. Niewielki wpływ miała także sztuka zachodnia. Zaraz przy wejściu na Plac Dietla mieści się Stara Kancelaria, która jest budynkiem stworzonym w latach 1864 - 65. Na chwilę obecną na piętrze budynku zlokalizowane jest mieszkanie pracownicze, natomiast na parterze została otwarta kawiarenka internetowa.

W miejscu pierwszego w Szczawnicy domu zdrojowego stanęła w roku 1864 willa Pałac. Posiada ona przepiękną wieżę zegarową w części południowej. Willa była własnością Józefa Szalaya oraz jego syna Władysława Szalaya. W roku 1880 obiekt został podarowany Akademii Umiejętności. Do roku 1939 znajdował się tam hotel, a później restauracja "Zdrojowa".

Od 1971 roku w dawnej willi Pałac mieści się siedziba Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya. W muzeum eksponowane zostały zbiory etnograficzno-historyczne całego regionu.

Willa Szwajcarka Górna została wybudowana w roku 1852. Znana jest ona przede wszystkim z tego, że to właśnie w niej podczas tygodniowych wakacji w Szczawnicy przebywał sam Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

W zachodnim narożniku Placu Dietla znajduje się dom Pod Bogarodzicą, który wybudowano w 1853 roku - jego budowniczym był Szalay.

W północnej części Placu Dietla znajdują się wille Holenderka (dom z roku 1855 wybudowany w stylu holenderskim) i Dom nad Zdrojami.

Obecny Plac Dietla został stworzony przez Szalaya poprzez zasklepienie Szczawnego Potoku. Plac przez bardzo długi czas nazywany był rynkiem. Zawsze w godzinach porannych odbywały się tutaj targi, zaś wieczorami liczne zabawy oraz rauty przy lampionach. W czasie powodzi kanał znajdujący się pod Placem Dietla nie był w stanie pomieścić napływających wód, które zaczęły występować na powierzchnię. W lipcu 1971 roku nagłe oberwanie chmury doprowadziło do zawalenia się kanału.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Plac Dietla
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail