Mazurski Park Krajobrazowy


Oficjalna strona Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Mazurski Park Krajobrazowy jest położony w województwie warmińsko-mazurskim na terenie takich gmin jak Piecki, Mrągowo, Święcajno, Ruciane-Nida, Orzysz oraz Pisz, w takich powiatach jak mągowski, piski i szczycieński. Mazurski Park Krajobrazowy jest jednym z największych parków krajobrazowych na terenie Polski. Został on utworzony w roku 1977. Głównym powodem utworzenia parku jest zachowanie wartości malowniczego, jeziornego krajobrazu polodowcowego, bardzo bogatej fauny oraz flory, jak również wspaniałych wartości kulturowych oraz historycznych północno-wschodniej Polski.

Co jest bardzo interesujące, obszar, na którym znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy ścierają się wpływy klimatu kontynentalnego jak też morskiego dodatkowo z czynnikami lokalnymi. Dzięki temu tworzy się bardzo specyficzny mikroklimat. Powierzchnia całkowita parku wynosi dokładnie 53 655 ha, zaś jego powierzchnia leśna 29 000 ha, powierzchnia wód czyli zarówno rzek i jezior 18 000 ha. Strefa ochronna parku wynosi 18 608 ha.

Istnieją plany, by przynajmniej na części Mazurskiego Parku Krajobrazowego stworzyć park narodowy. Jednak to jak dalej potoczą się losy parku pokaże przyszłość. W tym właśnie parku krajobrazowym znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy. Ponadto w parku mieszczą się inne duże jeziora takie jak Bełdany, Mokre, Łuknajno, Mikołajskie, Warnołty i Zdrużno. Park znajduje się w północnej części Puszczy Piskiej.

Jeśli chodzi o świat zwierzęcy, na terenie parku znajdują się bardzo rzadkie okazy jak między innymi skorupiak kiełża, który jest uznany za relikt polodowcowy, niezwykle rzadkie odmiany gąbek i żółw błotny. Z bardziej popularnych gatunków występują tu jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, wiewiórki, kuny leśne, jenoty, łasice, tchórze, jeże, krety, ryjówki, wilki, łosie, wydry, gronostaje, bobry, borsuki i norki amerykańskie. Z ptaków na terenie parku żyją bieliki, rybołowy, bociany czarne i białe, puchacze, żurawie, sowy, kormorany, łabędzie nieme, czaple, rybitwy, gołębie, wilgi, dzięcioły. bąki, zimorodki i wiele innych. W parku można spotkać także wiele bezkręgowców jak między innymi słynny paź królowej czy rusałka admirał. Również fauna parku jest bardzo bogata.

Jeśli chodzi o roślinne relikty to warto zaznaczyć mchy takie jak mszar, koimek, czy torfowiec. Jeśli chodzi o reliktowe drzewa to mamy tu borealną wierzbę borówkolistną i wierzbę lapońską. Właśnie w parku znajduje się największe stanowisko w Polsce chamedafne północnej. Ze zbiorowisk roślinnych należy wyróżnić grąd, bór sosnowy, ols i ols torfowcowy.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Stacja Badawcza PAN w Popielnie
Stacja Badawcza PAN w Popielnie
Popielino (~0.9 km)
Rezerwat przyrody Jezioro Warnołty
Rezerwat przyrody Jezioro Warnołty
(~3.8 km)
Puszcza Piska
Puszcza Piska
Mikołajki (~7.7 km)
Ulica Kajki w Mikołajkach
Ulica Kajki w Mikołajkach
Mikołajki (~7.9 km)
Cmentarz żydowski w Mikołajkach
Cmentarz żydowski w Mikołajkach
Mikołajki (~8.1 km)
Cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski
Mikołajki (~8.2 km)
 Jezioro Mikołajskie
Jezioro Mikołajskie
Mikołajki (~8.2 km)
Jezioro Mikołajkie
Jezioro Mikołajkie
Mikołajki (~8.3 km)
Prom na Wierzbę
Prom na Wierzbę
Mikołajki (~8.9 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Mazurski Park Krajobrazowy
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail