Rzeka Pisa

Widok na Pisę z mostu w Piszu
Widok na Pisę z mostu w Piszu
Wikipedia, fot. Renata Falęcka

Pisa jest rzeką znajdującą się w Polsce północno-wschodniej, jest ona prawym dopływem rzeki Narew, które leży w dorzeczu Wisły. Pisa jest drogą wodną, która łączy Wielkie Jeziora Mazurskie z Narwią na jej 181. kilometrze. Długość całkowita Pisy wynosi 80 kilometrów, natomiast z częścią żeglowną jezior mazurskich 142 kilometry.

Rzeka Pisa swój początek bierze z jeziora Roś, które znajduje się w miejscowości Pisz. Dalej rzeka płynie przez wschodnią część Puszczy Piskiej i przez Równinę Kurpiowską, a następnie na wysokości miasta Nowogród wpada do Narwi. Bardzo ciekawe jest to, że Pisa to jedyna rzeka w tej części Europy płynąca od samego początku do końca w kierunku południowym.

Pisę zasilają takie rzeki wpływające do systemu Wielkich Jezior Mazurskich jak Krutynia, Orzysza, Święcek oraz Wężówka. Rzeką Pisą możemy wybrać się na wspaniałą wycieczkę kajakową, gdyż na całej jej długości zlokalizowany jest szlak kajakowy.

Pisa jest rzeką typowo nizinną, jest dość głęboka, jest dość rwąca i zawiła dlatego na pewno dostarczy wielu wrażeń amatorom kajakarstwa. Jeśli chcemy pokonać całą rzekę rozpoczynając wycieczkę na jeziorze Roś w Piszu, a kończąc we wspomnianym Nowogrodzie musimy przygotować się na około 2-3 dni wędrówki wodnej.

Zatem zaczynamy na jeziorze Roś, dalej będziemy mijać most kolejowy w Piszu, żelbetonowy most drogowy, blisko centrum miasta, kolejny most żelbetonowy, zakłady Sklejka-Pisz Paged S.A oraz ujście rzeki Szparki. Następnie popłyniemy koło zerwanego mostu niedaleko nieistniejącej już wsi o nazwie wilki i obok przepompowni wody. Płyniemy do wsi Pogobie Średnie, później Jeże, możemy obserwować tam nasyp po obu stronach drogi, który prawdopodobnie jest świadectwem tego, że dawniej istniał tam nieistniejący obecnie most. Kolejnym punktem jest bardzo ciekawy drewniany most drogowy, miniemy wioskę Kozioł oraz las sosnowy. Gdy później miniemy wieś Ptaki i most żelbetonowy w tejże miejscowości rzeka zrobi się szeroka na około 30 metrów i będziemy spokojnie i powoli płynąć podziwiając jednocześnie ładny krajobraz, na który składają się rozległe łąki, kępy krzewów i drzew.

Dalej podążymy do wsi Cieciory i Dobry Las. Potem nurt Pisy staje się szybszy, na tym odcinku brzegi rzeki są dość mocno podmyte i bardzo trudno dostępne. Miniemy ujście rzeki Skrody oraz most w Morgownikach, a następnie dotrzemy do wyczekiwanego ujścia Pisy do rzeki Narew, na wprost nas roztaczać się będzie widok na Nowogród.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Jezioro Roś
Jezioro Roś
Pisz (~5.6 km)
Rejsy statkiem
Rejsy statkiem
(~6.5 km)
Ruiny zamku krzyżackiego
Ruiny zamku krzyżackiego
Pisz (~14.7 km)
Muzeum Ziemi Piskiej
Muzeum Ziemi Piskiej
Pisz (~14.8 km)
Dom Królewski
Dom Królewski
Pisz (~15.2 km)
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Pisz (~15.2 km)
Kamienna Baba
Kamienna Baba
Pisz (~15.3 km)
Ratusz
Ratusz
Pisz (~15.3 km)
Ulica Okopowa
Ulica Okopowa
Pisz (~15.3 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Rzeka Pisa
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail