Ratusz


Wikipedia, fot. Alina Zienowicz

Dokładna data budowy starego ratusza nie jest znana, ale pochodził on prawdopodobnie z XVII wieku. Na planie miasta z roku 1684 widnieje bryła dawnego ratusza, która zamykała południową pierzeję rynku. Ratusz ten przetrwał do roku 1898 - wtedy też wykonana została najstarsza fotografia miasta. Później ratusz został rozebrany. Kilka lat później w miejscu starego ratusza wybudowano nowy. Budowa zakończyła się w roku 1900, a do użytku ratusz został oddany w 1901 roku. Pieniądze na budowę nowego ratusza pochodziły z kontrybucji, które zostały wypłacone przez Francję po wojnie francusko-pruskiej w roku 1871.

Ratusz w Piszu jest budowlą dwukondygnacyjną, neogotycką, na co wskazują między innymi ostrołukowe okna oraz gzymsy z cegły. Od strony rynku ratusz posiada zegar. Ratusz zwieńczony jest sygnaturką z wiatrowskazem. Właśnie w tym miejscu można odczytać datę zakończenia budowy czyli wspomniany rok 1900. Dużą wartość mają drzwi ratusza z pięknymi okuciami. Na skrzydłach drzwi znajduje się herb Pisza czyli głowa św. Jana Chrzciciela.

Dawniej w ratuszu zlokalizowane były władze miejskie. Od roku 1999 ratusz jest siedzibą Starostwa Powiatowego. Znajduje się w nim także Muzeum Ziemi Piskiej oraz Urząd Stanu Cywilnego.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Ratusz
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail