Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Nałęczowie jest miejscem absolutnie niezwykłym. Park ten istniał już w XVIII wieku, zaś w XIX wieku znacznie go powiększono na potrzeby przybywających do Nałęczowa kuracjuszy i letników. Organizatorem oraz założycielem parku był Stanisław Małachowski. Park Zdrojowy poprzecinany jest wieloma ścieżkami i alejkami stworzonymi specjalnie dla turystów, którzy przechadzając się po parku mogą podziwiać przyrodę i liczne zabytkowe zabudowania w nim stojące.

Park ten podzielony jest na dwie części korytem Bystrej, która jest spiętrzona śluzą i rozlewa się tworząc w tenże sposób uroczy owalny staw. Na szczególną uwagę w parku zasługuje stary drzewostan, który został bardzo starannie dobrany i bez przerwy jest pielęgnowany. Liczy on sobie już prawie 200 lat i bez wątpienia jest wielką dumą Nałęczowa zarówno jako miasta jak i jako uzdrowiska. Można spotkać tam drzewa zarówno liściaste jak i iglaste, oraz wspaniałe okazy flory zachodnioeuropejskiej i amerykańskiej. Park Zdrojowy ma powierzchnię przeszło 20 hektarów i porastają go między innymi lipy, sosny, dęby, kasztanowce, tulipanowce amerykańskie, surmie, skrzydłoorzechy chińskie.

Park Zdrojowy w Nałęczowie, choć znajduje się w samym centrum miasta, jest miejscem niesamowicie spokojnym i cichym, gdzie można odpocząć i nabrać sił. Dużą atrakcją nie tylko dla najmłodszych są mieszkające w nim oswojone wiewiórki i łabędzie, które można dokarmiać. Ponadto będąc w parku można odpocząć w domkach takich jak Angielski, Biskupi i Grecki, można wybrać się do Starych Łazienek, które oferują liczne atrakcje jak wspaniałe zabiegi służące zdrowiu i urodzie, warto skorzystać także z oferty Pijalni Wód Mineralnych i Palmiarni, gdzie w otoczeniu palm znajduje się urocza fontanna. Oczywiście jedną z największych atrakcji w parku jest Pałac Małachowskich, będący pięknym przykładem architektury barokowo-klasycystycznej.

Pałac ten został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku i obecnie mieści się w nim klimatyczna kawiarenka oraz Muzeum Bolesława Prusa (to tutaj największy pisarz pozytywizmu napisał takie dzieła jak "Lalka", czy "Placówka" i "Kroniki"). Obok pałacu znajduje się pomnik Bolesława Prusa, a w drugiej części parku zlokalizowany jest pomnik Stefana Żeromskiego. Ponadto od 2007 roku można podziwiać w jednej z alejek parkowych 16 zaimpregnowanych glinianych tablic i z odciśniętymi dłońmi artystów takich jak między innymi Tomasz Kawiak, Tomasz Bachanek, Adam Faglio, Piotr Fąfrowicz, Ewa i Roman Fleszarowie, Mieczysław Olszewski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Tadeusz Boruta, Andrzej Antoni Widelski. Razem tablice te tworzą Aleję Artystów.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Ławeczka Bolesława Prusa
Ławeczka Bolesława Prusa
Nałęczów (~0 km)
Willa Gioia
Willa Gioia
Nałęczów (~0.4 km)
Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie
Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie
Nałęczów (~0.5 km)
Pijalnia Wód Mineralnych
Pijalnia Wód Mineralnych
Nałęczów (~0.5 km)
Uzdrowisko Nałęczów
Uzdrowisko Nałęczów
Nałęczów (~0.5 km)
Brama Wschodnia
Brama Wschodnia
Nałęczów (~0.5 km)
Kolejka wąskotorowa Nałęczów
Kolejka wąskotorowa Nałęczów
Nałęczów (~0.6 km)
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Nałęczów (~0.6 km)
Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne
(~0.6 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Park Zdrojowy
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail