Uzdrowisko Nałęczów


Oficjalna strona Uzdrowiska Nałęczów

Nałęczów znajduje się w najcieplejszym w kraju, V regionie bioklimatycznym "południowo-wschodnim". Jest to miasto o statusie uzdrowiska. I jest on uzdrowiskiem nizinnym, równinnym, charakteryzuje się typem bioklimatu słabo bodźcowym. Wspaniały, bardzo specyficzny mikroklimat miejscowości utworzył się dzięki naturalnym warunkom klimatycznym. Właściwości lecznicze owego mikroklimatu powodują samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi, a także zmniejszanie dolegliwości związanymi z chorobami serca. Czynniki takie jak gleby lessowe, rzeki Bystra i Bochotniczanka, bogata szata roślinna, sieć wąwozów wywołują wysoką jonizację powietrza. Owe czynniki sprawiły, że powstało w Nałęczowie jedyne tego rodzaju jednoprofilowe uzdrowisko klimatyczno-kardiologiczne.

Jeśli interesuje nas lecznictwo klimatyczne to najlepsze ku niemu warunki panują w miesiącach maj-wrzesień. Budowa geologiczna Płaskowyżu Nałęczowskiego cechuje się dość grubą warstwą lessu, a główny poziom wodonośny występuje w szczelinach węglanowych utworów kredy górnej. Mineralizacja i wyjątkowo dobra jakość wód spowodowała, że są one wykorzystywane do produkcji wód mineralnych. I bardzo ważny punkt oferty Nałęczowa jako uzdrowiska to oczywiście wspaniałe źródła wód mineralnych. Są to wody mineralne z przewagą wodorowęglanu wapnia i żelaza.

Lecznicze właściwości wód oraz złóż borowin odkryte zostały już w roku 1800, a ich analiza chemiczna została przeprowadzona w 1817 roku i potwierdzona przez profesora Piotra Celińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Uzdrowisko Nałęczów ma naprawdę bogatą historię. Przeszło 100 lat temu Bolesław Prus tak pisał o uzdrowisku:

"(...)Każdy pacjent znajduje tu: troskliwą opiekę lekarską, dobrze prowadzone kąpiele wszelkiego rodzaju, niezwykle czyste powietrze, wyborną wodę do picia, wygodne pokoje, wcale przyzwoitą kuchnię zakładową, nareszcie - czytelnię, gazety, a w letnim sezonie muzykę i rozmaite rozrywki(...)".

Tak też jest do dziś. Uzdrowisko było bardzo chętnie i często odwiedzane przez wielu wybitnych, znanych ludzi jak między innymi wspomnianego Bolesława Prusa, który przybywał do Nałęczowa na leczenie co roku aż przez 28 lat, od roku 1882 do 1910. Cierpiał on na agorafobię i leczył tutaj swoje nerwy. Poza tym w uzdrowisku nałęczowskim bywali sam Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Henryk Siemiradzki, Stefan Żeromski (który też na stałe jakiś czas mieszkał w Nałęczowie) oraz Ewa Szelburg-Zarembina. Uzdrowisko Nałęczów zostało utworzone dokładnie 11 lutego 1878 roku i było ono dziełem lekarzy sybiraków. Jednak już dwa lata później zostało ono zarejestrowane i stało się spółką użyteczności publicznej. Po zakończeniu drugiej wojny światowej uzdrowisko zostało upaństwowione, zaś w roku 1998 (w zgodzie z zapisami ustawy dotyczącej prywatyzacji i komercjalizacji) przekształcono je w jednoosobową spółkę skarbu państwa.

Już rok później Ministerstwo Skarbu Państwa zaczęło starać się o prywatyzację spółek uzdrowiskowych w stosunku do 13 spółek. Koncepcja prywatyzacyjna zakładała zachowanie profilu spółek uzdrowiskowych oraz pozyskanie środków na ich rozwój. Uzdrowisko Nałęczów było w bardzo dobrej sytuacji finansowej w latach 1999-2001. Zakład uzdrowiskowy w tym czasie posiadał także zdolność kredytową, wszelkie bankowe płatności regulowane były na bieżąco. Dobra sytuacja ekonomiczna Uzdrowiska Nałęczów związana była również z faktem posiadania przez nie przeszło 10 procent udziału rynku sprzedaży wód mineralnych. W roku 2001 sprywatyzowano Zakład Leczniczy "Uzdrowisko Nałęczów" S.A. poprzez sprzedaż aż 85 procent akcji firmie East Springs International NV z Amsterdamu. Na chwilę obecną Uzdrowisko Nałęczów, pomimo wielu obaw związanych z jego prywatyzacją, nadal jest w doskonałej formie.

Cały czas rozwija się i inwestuje, dzięki czemu jest w stanie wyjść naprzeciw potrzebom i wymaganiom przybywających tutaj tłumnie kuracjuszy. Uzdrowisko Nałęczów specjalizuje się głównie w leczeniu osób z problemami natury kardiologicznej, jednak ponadto zapewnia zabiegi z zakresu rehabilitacji ortopedycznej, szeroką ofertę zabiegów odnowy biologicznej. Działa tutaj także Ośrodek Chirurgii Plastycznej i Nałęczów Spa, które świadczy usługi takie jak między innymi wygładzanie ciała, aromablend, masaż synchroniczny, masaż kamieniami, elektrostymulacja, bicze szkockie, hydromasaż.

Uzdrowisko Nałęczów dzięki swojej działalności zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach zarówno na skalę regionalną jak i krajową. W 2007 roku Uzdrowisko Nałęczów S.A. otrzymało markę Lubelskie, w 2008 roku Zakład Leczniczy dostał tytuł Ambasadora Lubelszczyzny w kategorii firma, ale też nagrodę Cent for Future w kategorii Produkt z przyszłością.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Pijalnia Wód Mineralnych
Pijalnia Wód Mineralnych
Nałęczów (~0 km)
Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie
Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie
Nałęczów (~0 km)
Brama Wschodnia
Brama Wschodnia
Nałęczów (~0 km)
Willa Gioia
Willa Gioia
Nałęczów (~0.2 km)
Kościół Rektoralny pod wezwaniem św. Karola Boromeusza
Kościół Rektoralny pod wezwaniem św. Karola Boromeusza
Nałęczów (~0.3 km)
Willa Borowianka
Willa Borowianka
Nałęczów (~0.3 km)
Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne
(~0.3 km)
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Nałęczów (~0.3 km)
Kolejka wąskotorowa Nałęczów
Kolejka wąskotorowa Nałęczów
Nałęczów (~0.3 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Uzdrowisko Nałęczów
Dane kontaktowe
Nazwa
Uzdrowisko Nałęczów
Adres:
24-140 Nałęczów
Małachowskiego 5
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail