Jaskinia w Trzech Kopcach


Rafał Kozubek

Jaskinia w Trzech Kopcach nazywana jest również Grotą Klimczoka. Ta osuwiskowa szczelinowa jaskinia zlokalizowana jest w masywie Trzech Kopców w Beskidzkie Śląskim. Jaskinia ta jest trzecią pod względem długości jaskinią w polskich Karpatach fliszowych.

Jaskinia w Trzech Kopcach powstała w wyniku popękania oraz rozsunięcia sztywnych mas piaskowców, które budują pobliskie górskie grzbiety. Wejście do jaskini prezentuje się w postaci głębokiej na ponad 4 metry studni i mieści się na wysokości około 1000 m n.p.m. Znajdziemy je w starym bukowym lesie na południowych stokach Trzech Kopców, w niedalekiej odległości od żółtego szlaku turystycznego biegnącego z Klimczoka na Błatnią, a także od czerwonego szlaku z Karkoszczonki na Klimczok.

Jaskinia w Trzech Kopcach to swoisty labirynt, który rozwinięty jest na kilku poziomach korytarzy oraz sal. Ich łączna długość to dokładnie 1254 metrów, zaś deniwelacja wynosi 32,6 metra. Wybierając się do jaskini warto pamiętać o tym, by zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania (nawet jeśli udajemy się tam w okresie letnim), gdyż utrzymuje się tam temperatura na poziomie 6 stopni Celsjusza.

Jaskinię w Trzech Kopcach odkryto w roku 1946, a dokonał tego A. Jasiewicz. Główny ciąg jaskini jest stworzony z szeregu szczelinowatych korytarzy, które wypełnione są rumoszem, a także z paru większych sal typu zawaliskowego takich jak Sala Zbójców, Sala Nietoperzy, Wysoka Komora, Strych, Sala Przedpokój, Komnata Chrystusa, Sala Ewy, Sala Kazików oraz Sala Końcowa. W kilku miejscach możemy obejrzeć na ścianach utwory w kształcie grzybów, które są najprawdopodobniej naciekami kalcytowymi. W jaskini w roku 1954 odkryto, a następnie opisano występowanie owadów trogloksenicznych, zimują tu również nietoperze takie jak gacki wielkouche, nocki wąsatki i podkowce małe.

Jaskinią w Trzech Kopcach, opiekuje się Klub Taternictwa Jaskiniowego o nazwie „Speleoklub” Bielsko-Biała. Organizuje on akcje sprzątania jaskini. Na chwilę obecną jaskinia ta jest zaliczana do pomników przyrody nieożywionej.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Jaskinia w Trzech Kopcach
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail