Jezioro Ryńskie


Merlin

Jezioro Ryńskie jest jeziorem leżącym na obszarze Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Ciekawostką jest, że jest ono zasadniczo częścią Jeziora Tałty, zaś panujący podział na dwa jeziora wynika wyłącznie z umownego podziału. Jezioro to zajmuje powierzchnię 6,7 kilometrów kwadratowych i ma długość 7 kilometrów. Średnia głębokość jeziora to około 13 metrów, zaś maksymalna głębokość to nieco ponad 20 metrów. Fragment jeziora, gdzie występuje maksymalna głębokość znajduje się w okolicach Rynu.

Na Jeziorze Ryńskim znajdują się trzy wyspy, których łączna powierzchnia wynosi 4,5 ha. Największą wyspą jest Duża Wyspa. Jezioro Tałty i Ryńskie rozdzielone są półwyspem Pazdur. Do północnego krańca jeziora w Rynie dopływa woda z wyżej położonego Jeziora Ołów. Woda płynie tam specjalnym podziemnym kanałem, który wybudowany był jeszcze przez Krzyżaków. Kanał ten zaopatrywał w wodę zamek w Rynie.

Niedaleko brzegów jeziora znajduje się kilka ośrodków wczasowych i kilkanaście pól namiotowych, ponadto prywatne domki letniskowe, gdyż jest to jezioro bardzo popularne wśród turystów. Przez Jezioro Ryńskie wiedzie część słynnego szlaku Żeglugi Mazurskiej.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Jezioro Ryńskie
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail