Jaskinia Niedźwiedzia

Grzegorz Wysocki
Grzegorz Wysocki

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą jaskinią w całych Sudetach. Jej korytarze ciągną się na długość przeszło 3 metrów na 3 poziomach. Jaskinia znajduje się w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, niedaleko miejscowości Kletno. Odkryto ją w czasie eksploatacji kamieniołomu marmuru w roku 1966. Wewnątrz zaś odkryte zostały ślady działalności człowieka i pobytu różnych zwierząt - w tym niedźwiedzia.

Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta dokładnie 14 października 1966 roku przez członków Bystrzyckich Zakładów Kamienia Budowlanego. Po wykonaniu odstrzału wiertacz strzałowy Roman Kińczyk zauważył przeszło dwumetrowy otwór. Jako pierwszy razem z pracującym tam więźniem zajrzał do jaskini i odkrył dużą ilość kości. Zachodziło przypuszczenie, że może to być jakiś masowy gród zatem od razu powiadomiono kierownictwo zakładu oraz geologa i już w kilka dni później zaczęto prowadzić fachowe oględziny.

Końcem 2011 roku dokonano odkrycia nowych korytarzy w dolnych partiach jaskini. Badania rozpoczęto w kwietniu 2012 roku i odkryto wtedy około 150 metrów korytarzy, które ciągnęły się w górę. Niedługo później, bo 2 maja doszło do następnego wspaniałego odkrycia - po pokonaniu bardzo wąskich korytarzy odnaleziono wielką salę (około 100 metrów długości, 40 metrów szerokości i 30 metrów wysokości). Została ona nazwana Salą Mastodonta.

Otwór wejściowy do jaskini znajduje się na wysokości 800 m n.p.m. W czasie eksploracji odkryto wiele tysięcy szczątek zwierząt plejstoceńskich. W głównej mierze były to szczątki niedźwiedzia jaskiniowego - oczywiście stąd też wzięła się sama nazwa jaskini. Korytarze Jaskini Niedźwiedzia są pokryte wieloma różnymi formami naciekowymi. Szata naciekowa tejże jaskini jest uznawana za jedną z najciekawszych jeśli chodzi o polskie jaskinie. Jaskinia na pewno nie jest odkryta w całości, więc być może już niebawem speleolodzy dokonają kolejnych ciekawych odkryć na jej terenie.

Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia o powierzchni sięgającej 89 ha. Rezerwat został utworzony w roku 1977 po to, by chronić nie tylko samą jaskinię, ale również las rosnący w otulinie i zjawiska krasowe. Jaskinię Niedźwiedzia można zwiedzać, jednak nie w całości. Od roku 1983 dostępne dla turystów są jej partie środkowe liczące około 700 metrów.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Dane kontaktowe
Nazwa
Stroński Park Aktywności "Jaskinia Niedźwiedzia" sp. z o.o.
Adres:
57-550 Stronie Śląskie
Kościuszki 20a
Telefon(y):
74 814 16 04
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail