Muzeum Papiernictwa

Pudelek
Pudelek

Muzeum Papiernictwa mieszczące się przy ulicy Kłodzkiej 42 w Dusznikach Zdroju jest najznamienitszym tego rodzaju muzeum w skali całego kraju. Tylko bowiem ta placówka jest prowadzona w całkowicie profesjonalny sposób i zajmuje się tak bardzo szeroko pojętą tematyką papiernictwa.

Muzeum znajduje się nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach Polanicy-Zdroju, w zabytkowym młynie papierniczym pochodzącym z XVII wieku, który został uznany za zabytek techniki. Możemy tam zobaczyć pokazową produkcję papieru czerpanego z użyciem specjalnie zrekonstruowanych urządzeń oraz narzędzi.

Muzeum zgromadziło i nadal gromadzi wiele zbiorów, które dotyczą nie tylko dziejów papiernictwa, ale również samego drukarstwa, a ponadto historii Dusznik Zdroju. Placówka owe zbiory szczegółowo opracowuje, a następnie udostępnia. Warto wiedzieć, że Muzeum Papiernictwa współpracuje z wieloma artystami, którzy tworzą różnego rodzaju dzieła z papieru. Obiekt posiada bardzo bogatą ofertę edukacyjną, prowadzi też działalność naukowo-badawczą.

Dzięki zgromadzeniu niesamowitej ilości zbiorów, w tym zupełnie unikatowych księgozbiorów dotyczących historii papiernictwa, a także dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników muzeum osiągnęło wiele sukcesów na polu naukowym i stało się laureatem wielu nagród. Tylko w samym konkursie "Wydarzenie muzealne roku" zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury Muzeum Papiernictwa zdobyło sześć nagród i wyróżnień, a w 1998 roku nagrodę główną. Zaś w 2004 roku zostało zakwalifikowane do finału Europejskiego Muzeum Roku.

Jednak losy samego młyna papierniczego nie były pewne. Po drugiej wojnie światowej pełnomocnik Rządu Polskiego przekazał papiernię fabryce papieru w Młynowie w celu jej zabezpieczenia. Dyrektor owej fabryki rozpoczął remont, bo chciał, by papiernia ruszyła jak najszybciej, jednak inwestycja nie została dokończona, bo dyrektor zmarł. Przez jakiś czas młyn pozostał bez opieki. To wystarczyło, by został bardzo zniszczony, by zostało z niego wszystko ukradzione. Na szczęście w roku 1953 władze miasta postanowiły ratować obiekt. Po uzyskaniu wystarczającej liczby sprzymierzeńców pomysłu odrestaurowania młyna i uczynienia z niego zabytku techniki tak się też stało. Niemniej jednak pojawiały się głosy, aby młyn wyburzyć czy przerobić na... magazyn owoców. Wojewódzki Konserwator Zabytków w roku 1962 pozyskał potrzebne fundusze na remont zabezpieczający, który trwał aż 4 lata.

W Muzeum Papiernictwa można podziwiać zarówno wystawy stałe jak i czasowe. Jeśli chodzi o wystawy stałe to tematyka skupia się przede wszystkim na historii papieru. Na pierwszym piętrze muzeum można obejrzeć bogatą wystawę, która dotyczy historii papieru i papiernictwa nie tylko na Śląsku czy w Polsce, ale i na całym świecie. Interesującą wystawą jest także ta dotycząca historii techniki i technologii papierniczej, materiałów pisarskich, które poprzedzały wynalezienie papieru, technik drukarskich.

Pokazowa rękodzielnicza produkcja papieru odbywa się w przyziemiu i jest to bez wątpienia jedna z najbardziej atrakcyjnych propozycji muzeum. Muzeum Papiernictwa można zwiedzać od maja do października, od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 17.00, zaś w niedziele od 9.00 do 15.00. Od listopada do kwietnia możemy odwiedzić muzeum od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9.00 do 15.00. Muzeum zawsze jest nieczynne w: poniedziałki - w okresie od listopada do maja, Nowy Rok, Wielkanoc - I i II dzień świąt, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Dzień Niepodległości, Boże Narodzenie - 25 i 26 grudnia.

Za normalny bilet wstępu zapłacimy 11 zł. Bilet ulgowy, do zakupu którego upoważnieni są uczniowie, studenci, nauczyciele, emeryci oraz renciści kosztuje 8 zł. Istnieje możliwość zakupu biletu grupowego dla osób dorosłych (grupa min. 10 osób), cena od osoby 10 zł. Bilet rodzinny przysługuje rodzicom z dziećmi w wieku od 7 do 16 lat - cena za całość 27 zł. Muzeum Papiernictwa można zwiedzić z profesjonalnym przewodnikiem. Usługa przewodnicka kosztuje 40 zł. Każda niedziela jest dniem bezpłatnym. Oznacza to, że możemy zwiedzić muzeum bez zakupu biletu wstępu. Wtedy jednak niedostępna jest usługa przewodnicka, nie odbywa się też pokazowe czerpanie papieru. Chcąc wejść do muzeum musimy pobrać bezpłatny bilet w kasie. Liczba biletów jest ograniczona do 30 szt na pół godziny. Istnieje możliwość wcześniejszego zarezerwowania lekcji i warsztatów muzealnych.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Kościół śś. Piotra i Pawła
Kościół śś. Piotra i Pawła
Duszniki Zrój (~0.2 km)
Kaplica pustelnika
Kaplica pustelnika
Duszniki Zrój (~0.3 km)
Budynek Poczty
Budynek Poczty
Duszniki Zrój (~0.3 km)
Pręgierz
Pręgierz
Duszniki Zrój (~0.4 km)
Figura wotywna Matki Bożej z Dzieciątkiem
Figura wotywna Matki Bożej z Dzieciątkiem
Duszniki Zrój (~0.4 km)
Zabytkowe domy na Rynku
Zabytkowe domy na Rynku
Duszniki Zrój (~0.4 km)
Ratusz
Ratusz
Duszniki Zrój (~0.4 km)
Kościół MB Różańcowej
Kościół MB Różańcowej
Duszniki Zrój (~0.4 km)
Pomnik pamięci Ludwika Zamenhofa
Pomnik pamięci Ludwika Zamenhofa
Duszniki Zrój (~0.5 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Papiernictwa
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail