Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie

Stacja Badawcza PAN w Kosewie nosząca również nazwę Fermy Jeleniowatych znajduje się na terenie gmin Mikołajki i Mrągowo, a dokładniej u południowego brzegu jednego z najczystszych jezior w Polsce - jeziora Kuc. Sam naturalny zbiornik wodny również należy do stacji badawczej. Teren zajmuje około siedmiuset hektarów i stanowi fermę hodowlaną gatunków jeleniowatych. Prowadzona jest tutaj hodowla jelenia europejskiego i jelenia wschodniego (sika) oraz danieli Dama, muflonów, kóz domowych i owiec.

Stacja prowadzi jednak nie tylko działalność stricte badawczą. W ostatnich latach rozwija się także ta typowo turystyczna. Atrakcją jest tutaj spacer po górzystym terenie i podziwianie pasących się zwierząt - stad jeleni nad jeziorem Kuc, muflonów, danieli i kóz. Zwierzęta są w większości oswojone więc bez problemu można nie tylko zobaczyć je na żywo, ale i podchodzić do nich niemal na wyciągnięcie ręki, czasem nawet pogłaskać. Wizyty są jednak możliwe jedynie pod czujnym okiem odpowiednio wyszkolonego przewodnika. Nie tylko pokaże nam on pastwiska zwierząt, ale i opowie o ich zwyczajach, historii i znaczeniu. Bogata wiedza to jednak nie wszystko, co przygotowała dla nas stacja. Specjalnie dla turystów stworzone bowiem zostało także muzeum, gdzie odnajdziemy bogatą ekspozycję poroży jeleni europejskich i wschodnich, danieli. Możemy zobaczyć także rogi muflonów. Dodatkową atrakcją są tutaj kolekcje zrzutów, które pozwolą nam poznać opowieść o rozwoju poroża. Na uwagę zasługują także przepiękne zdjęcia najlepszych rodzimych fotografów przyrody. Niepowtarzalny charakter ma także diaporama, czyli pokaz slajdów wzbogacony muzyką oraz odpowiednio dobranymi odgłosami przyrody.

Osoby zainteresowane wizytą w Stacji Badawczej z pewnością zainteresuje fakt, że obiekt otwarty dla turystów jest jedynie w sezonie wiosenno-letnim (zwykle od kwietnia do sierpnia). Jako, że czasami prowadzone są prace badawcze i nie ma możliwości wejścia na teren pastwisk jeleniowatych warto wizytę zaplanować po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Trzeba także pamiętać, że zwiedzanie to spacery po dość trudnych terenach, więc odpowiednie obuwie jest koniecznością. Na teren Stacji nie wolno wchodzić z wózkami dziecięcymi - maluszki mogą jednak być wnoszone. Odradza się także wnoszenia parasoli, ponieważ mogą one wystraszyć zwierzęta.

Stacja zaprasza zarówno pojedynczych zwiedzających, jak i grupy zorganizowane. Dla tych ostatnich przewidziana jest możliwość organizacji ogniska bądź pikniku. W sezonie 2012 ceny za bilet dla osób dorosłych wynosiły 15 zł, zaś dla dzieci 7 zł. W przypadku grup zorganizowanych bilet normalny kosztował 12 zł, a ulgowy 6 zł. Zniżka dotyczyła także studentów i emerytów - cena biletu wynosiła dla nich 7 zł. Organizacja ogniska wiązała się z kosztem 50 zł.

Do stacji można dojechać trasą nr 16 łączącą Mikołajki z Mrągowem. W miejscowości Kosewo Górne należy skręcić w lewo w drogę żwirową, dalej należy jechać według strzałek na kamieniach, odległość tej drogi to około półtorej kilometra. Drogą mogą bez problemów poruszać się nie tylko samochody osobowe, ale i autokary.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie
Dane kontaktowe
Nazwa
Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym
Adres:
11-700 Mrągowo
Kosewo Górne
Telefon(y):
89 742 43 80
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail