Tężnie

fot. Bulwersator
fot. Bulwersator

Tężnie w Ciechocinku zaprojektowane przez Jakuba Graffa (profesora Akademii Górniczej w Kielcach) niewątpliwie są wspaniałym zabytkiem myśli technicznej XIX wieku.

Tężnie w Ciechocinku zostały zbudowane w XIX wieku, jest to zespół trzech tężni, które są największą taką konstrukcją drewnianą na skalę całej Europy. Tężnie I oraz II zostały wzniesione w latach 1824 – 1828, a tężnia III powstała w roku 1856.

Budowle te służą do odparowywania wody z solanki. Ustawione są w kształcie podkowy, a ich podstawą jest około 7 tysięcy dębowych pali wbitych w ziemię. Na nich zaś zamieszczona jest konstrukcja świerkowo – sosnowa wypełniona tak zwaną tarniną, po której spływa solanka.

Tężnia I ma 333 metrów długości, jest pojemna na 2900 m3, tężnia II liczy 719 metrów długości i jej pojemność to przeszło 6000 m3, zaś tężnia III ma długość 648 metrów i pojemność około 6000 m3. Łączna długość tężni to około 1741 metrów, wysokość każdej z nich to prawie 16 metrów.

Solanka jest dostarczana do tężni, a dokładniej mówiąc pompowana ze źródła numer 11 czyli z bardzo popularnej w Ciechocinku fontanny Grzybek, a następnie wtłaczana do specjalnych korytek zlokalizowanych na szczycie. Z owych korytek solanka spływa po ścianach każdej tężni, a następnie pod wpływem takich czynników jak wiatr i słońce intensywnie paruje. Właśnie dzięki temu zjawisku możemy mówić o wyjątkowym, niepowtarzalnym mikroklimacie, który tworzy w naturalny sposób swoiste lecznicze inhalatorium.

Nie każdy z nas wie, ale tężnie są drugim etapem w procesie produkowania soli (pierwszym jest oczywiście wypompowanie solanki ze źródła), bo tam następuje stopniowe zwiększenie stężenia solanki. Tężnia I ma stężenie 9 procent, tężnia II 16 procent, natomiast największe stężenie występuje w tężni III, bo aż 30 procent. Dalej (trzeci etap) solanka transportowana jest do warzelni soli. Jeśli mamy ochotę na wizytę w tężni możemy ją odwiedzić przez cały rok w godzinach od 9.00 do 19.00

Jeżeli chcemy wejść do tężni w tygodniu za bilet jednorazowy zapłacimy 3,50zł, bilet ulgowy wyniesie nas 1,50zł. Jeśli wybieramy się do tężni w sobotę, niedzielę i przez święta zapłacimy kolejno 4,00zł lub 2,00zł (za bilet ulgowy). Możemy także wykupić karnety. Za karnet tygodniowy normalny zapłacimy 18,00zł, a za ulgowy 9,00zł, natomiast za karnet dwutygodniowy normalny zapłacimy 36,00zł, za ulgowy 18,00zł (dane na 2012 r.). Dzięki karnetom możemy wchodzić do tężni wielokrotnie w danym dniu, co nie jest możliwe w przypadku zakupu biletu jednorazowego (za kolejne wejście musimy zaś zapłacić).

Tężnie posiadają także taras widokowy, na który możemy wejść po wykupieniu osobnego biletu jednorazowego za który zapłacimy 5zł, lub 2,50zł jeśli kupimy bilet ulgowy. Taras otwarty jest w godzinach otwarcia tężni. Musimy jednak liczyć się z tym, że jeśli będzie brzydka pogoda taras będzie nieczynny lub będzie czynny krócej.

Bilety ulgowe przysługują:

  • dzieciom i młodzieży do 18 roku życia,
  • inwalidom wojennym (za okazaniem stosownej legitymacji),
  • kombatantom wojennym (ważna legitymacja),
  • kuracjuszom PUC S.A (za okazaniem karty zabiegowej).
  • Dzieci do 4 roku życia, a także mieszkańcy Ciechocinka mogą wejść bezpłatnie.

Wszystkie ceny i warunki zakupu biletów ulgowych mogą z czasem ulec zmianie. Powyższe dane przedstawiają stan na rok 2012.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Kompleks basenowy
Kompleks basenowy
Ciechocinek (~0.3 km)
Grota solankowa
Grota solankowa
Ciechocinek (~0.4 km)
Poczta
Poczta
Ciechocinek (~0.5 km)
Herbaciarnia
Herbaciarnia
Ciechocinek (~0.5 km)
Dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy
Ciechocinek (~0.5 km)
Pijalnia wód mineralnych
Pijalnia wód mineralnych
Ciechocinek (~0.6 km)
Fontanna
Fontanna "Jaś i Małgosia"
Ciechocinek (~0.7 km)
Muszla koncertowa
Muszla koncertowa
Ciechocinek (~0.7 km)
Fontanna Grzybek
Fontanna Grzybek
Ciechocinek (~0.7 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Tężnie solankowe
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2018 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail