Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej

fot. Ed88
fot. Ed88

Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej znajdujący się na ulicy Kościeliskiej, niedaleko Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzysku jest najstarszym, zabytkowym kościołem drewnianym w Zakopanem. Często jest on nazywany starym kościółkiem, został wybudowany w latach 1847-1852. Kościół znajduje się na tak zwanym małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościółek jest niewielką budowlą wykonaną z drewna modrzewiowego. Został on ufundowany przez Klementynę Homolacsową będącą właścicielką dóbr zakopiańskich. Budowę świątyni prowadził cieśla Sebastian Gęsienica-Sobczak.

Jest to budowla o konstrukcji zrębowej złożona z wielobocznie zamkniętego prezbiterium i nawy dwuczęściowej. Zakrystia przylega do prezbiterium, a nawa połączona jest z kruchtą. Świątynia ma dach dwukalenicowy kryty gontem i zwieńczony wieżyczką.

Początkowo kościół był poświęcony świętemu Klemensowi na cześć fundatorki kościoła. W latach 1850-1851 kościół powiększono oraz dobudowano do niego wieżę. Inicjatorem tego pomysłu był pierwszy proboszcz Zakopanego ks. Stolarczyk. Kolejny duży remont został przeprowadzony w latach 50. XX wieku.

Ołtarz główny z ołtarzami bocznymi pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. Wykonał je rzeźbiarz ludowy Wojciech Kułach nazywany Wawrzyńcokiem. W głównym ołtarzu mieści się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Matka Boska Częstochowska dopiero od lat 30. XX wieku jest patronką świątyni. Wnętrze kościoła ozdobione jest ponadto ludowymi świątkami i malowidłami.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail