Muzeum Jana Kasprowicza

Muzeum Jana Kasprowicza mieszczące się na ulicy Harenda 12a w Zakopanem jest miejscem niezwykłym. Zostało ono założone w roku 1950 z inicjatywy Marii Kasprowiczowej, żony oraz niewątpliwie muzy wielkiego pisarza. Jan i Maria Kasprowiczowie zamieszkali na Harendzie w roku 1923. Żona poety prowadziła również akcję organizacyjną Komitetu Uczczenia Pamięci Jana Kasprowicza. Jego podstawowym celem było wybudowanie wspaniałego granitowego mauzoleum zaraz obok ich zakopiańskiego domu. Prochy pisarza zostały do niego przeniesione i powtórnie pochowane w roku 1933, dokładnie 1 sierpnia czyli w równe 6 lat po jego śmierci. Autorem projektu mauzoleum był Karol Stryjeński. Obecnie (od roku 1968) znajdują się tam również prochy Marii Kasprowiczowej.

Samo muzeum mieści się w trzech frontowych pokojach jego domu. Będąc tam możemy oglądać niemal niezmieniony wystrój wnętrza od czasów Kasprowicza. Możemy obejrzeć tam między innymi różne dzieła sztuki nie tylko samego Kasprowicza, ale i jego przyjaciół, ponadto stare meble i różne domowe sprzęty. W muzeum znajduje się również wspaniała biblioteka Kasprowicza licząca sobie kilkaset woluminów.

Do muzeum wchodzimy przez ganek oraz odkrytą werandę, która latem ozdabiana jest wspaniałymi nasturcjami (które i dawniej pielęgnowała żona poety). Dalej przechodzi się do pokoju stołowego. Dom jest dość typowym wzorem góralskiej chałupy. Obecny pokój stołowy to dawna sień. Po lewej stronie znajduje się tak zwana izba czarna, która później została zamieniona na salonik, natomiast po prawej stronie mieści się tak zwana izba biała, która obecnie jest sypialnią.

Dom Kasprowiczów jest nie tylko teraz miejscem chętnie odwiedzanym, bo i dawniej jeszcze za życia małżeństwa gościł on w swoich progach wielu znanych, cenionych artystów jak choćby Stanisława Ignacego Witkiewicza, Kornela Makuszyńskiego, Karola Szymanowskiego, a nawet Zofię Nałkowską i Tadeusza Różewicza.

Muzeum możemy odwiedzić od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.15 do 15.15.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Jana Kasprowicza
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail