Czarny Staw Gąsienicowy

fot. Opioła Jerzy
fot. Opioła Jerzy

Czarny Staw Gąsienicowy jest jeziorem polodowcowym, jednym z grupy Gąsienicowych Stawów w Tatrach Wysokich. Znajduje się na wysokości 1624 m n.p.m w cyrku polodowcowym, jest to czwarte co do głębokości jezioro tatrzańskie. Nad zachodnim brzegiem jeziora wznoszą się ściany Kościeliska.

Czarny Staw Gąsienicowy jest największym jeziorem w Dolinie Gąsienicowej i jednym z dwóch jezior znajdujących się we wschodniej części nazywanej Czarną Doliną Gąsienicową. Staw ma kształt owalny i woda w nim jest przezroczysta. Nazwa jeziora ma związek z ciemnogranatowym, a momentami nawet czarnym odcieniem wody, który powstaje z powodu ocienienia wód pobliskim szczytem. Przezroczystość wody wynosi około 12 metrów. Staw zamarza zazwyczaj w październiku bądź w listopadzie, a taje około maja do lipca.

Na Czarnym Stawie Gąsienicowym znajduje się niewielka wysepka, która porośnięta jest kosodrzewiną. Już przeszło 100 lat temu, bo dokładnie w roku 1909 planowano sporą inwestycję polegającą na budowie mauzoleum Juliusza Słowackiego, jednak z powodu dużych protestów działaczy na rzecz ochrony przyrody budowa nie doszła do skutku. W roku 1881 Czarny Staw Gąsienicowy sztucznie zarybiono wpuszczając do niego pstrągi potokowe oraz źródlane.

W latach 1884 - 1920 nad brzegiem jeziora znajdował się bufet, którego właścicielem był Józef Sieczka z Zakopanego. Niestety w roku 1920 obiekt spłonął.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Czarny Staw Gąsienicowy
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail