Jaskinia Raptawicka

fot. Krzysztof Dudzik
fot. Krzysztof Dudzik

Jaskinia Raptawicka znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Prowadzi do niej ścieżka znajdująca się przeszło 4 kilometry od Kir, 100 metrów od Skały Pisanej, w Raptowickiej Turni. Otwór jaskini, który znajduje się około 180 metrów powyżej koryta Kościeliskiego Potoku widać dość dobrze z drogi prowadzącej dnem doliny.

Jest to jedna z kilku jaskiń w Tatrach udostępniona do zwiedzania. Można udać się do niej samodzielnie, bez przewodnika. We wnętrzu jaskini jest dość niska temperatura. Do głównego otworu wejściowego mającego średnicę około 3 metrów prowadzi zejście 4-metrowym pionowym progiem po stalowej drabinie. Główna komora to pojedyncza spora sala wysoka na 10 do 15 metrów o rozmiarach 10 x 40 metrów. W stropie widoczne są dwa otwory małych studzienek. Od sali prowadzi parę bocznych korytarzy, które są ślepe. Korytarz znajdujący się po lewej stronie ma długość 20 metrów, opada w dół i wiedzie do bardzo ciasnej szczeliny. Przez ową szczelinę można przedostać się do kolejnej małej sali, a z niej do szerszego korytarza, gdzie znajduje się kapliczka.

Jak twierdzą naukowcy Jaskinia Raptawicka najprawdopodobniej stanowi część bardzo skomplikowanego systemu kolejnej jaskini - Jaskini Mylnej. Sama Jaskinia Raptawicka powstała w chwili zapadnięcia się znajdujących się pod nią komór. Dno jaskini jest pokryte skałami wapiennymi, namuliskiem oraz otoczakami. W namulisku znaleziono szczątki różnych zwierząt z okresu plejstocenu.

Po raz pierwszy Jaskinię Raptawicką opisał w roku 1887 Gwalbert Pawlikowski.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Jaskinia Raptawicka
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail