Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-Lecia Państwa Polskiego

Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-Lecia Państwa Polskiego to trasa którą zaczynamy na ulicy Zawiszy Czarnego. Wiedzie nas ona pod takimi ulicami jak Plac Kościelny, ulica Kościelna, Armii Krajowej, Tumska oraz Czeska. Trasę kończymy wychodząc u zbocza Twierdzy Kłodzkiej niedaleko ulicy Grodzisko. Ma ona około 600 metrów długości.

Trasa ta to kilkukondygnacyjne wyrobiska wybudowane jeszcze w okresie średniowiecza. Podstawową funkcją jaką pełniła obecna trasa turystyczna była funkcja magazynu, a także funkcja obronna.

Podziemne tunele oraz korytarze są dziełem dawnych mieszkańców miejscowości, którzy w XVII i XVIII wieku wykopali piwnice pod starówką miejską. Tutaj handlarze mieli swoje magazyny, w których przechowywali różne towary. Niemniej jednak w okresie licznych wojen owe tunele i korytarze wykorzystane były po prostu jako schrony.

Być może nie każdy o tym wie, ale trasa podziemna powstała w zasadzie przypadkiem, czy raczej ciekawym zrządzeniem losu. Otóż, w latach 50. XX dużej części starówki groziło zawalenie. Nagle kamienice zaczęły się osuwać i pękać. Fakt też wynikał z tego, że wydrążone korytarze i tunele nie były zabezpieczone w żaden sposób. Wtedy też podjęto wszelkie działania zmierzające do tego, by ocalić kłodzką starówkę z licznymi tam obiektami zabytkowymi. W tym celu wynajęto najlepszych specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy prace zabezpieczające zaczęli wykonywać w roku 1962. Dzięki ciężkiej pracy udało się ocalić Stare Miasto, zaś możliwość stworzenia podziemnej trasy dla turystów powstała zupełnie przypadkiem. Projekt owej trasy powstał w roku 1966, dlatego też trasa została nazwana Trasą 1000-Lecia Państwa Polskiego.

Trasa 1000-Lecia Państwa Polskiego to ciąg kilkukondygnacyjny składający się z licznych korytarzy, komór oraz pochylni. Tak naprawdę układ trasy jest raczej przypadkowy co wynika przede wszystkim z tego, że w czasie prac zabezpieczających akurat te fragmenty podziemia udało się zabezpieczyć w taki sposób, by można było z nich korzystać w celach zwiedzania. Obudowy korytarzy oraz komór stworzone są z cegły lub też kamienia łamanego. Materiał ten połączony jest zaprawą wapienno-lessową bądź lessową. Niektóre odcinki trasy są przemurowane i zabezpieczone opaskami ceglanymi, by zwiększyć bezpieczeństwo zwiedzających. Po drodze na trasie możemy spotkać bardzo ciekawe ozdobne kamienne portale.

Trasa jest dobrze oświetlona, zaś w niektórych odgałęzieniach przygotowano specjalnie dla turystów wyjątkowe ekspozycje mające oczywiście historyczny charakter. Są to ekspozycje związane przede wszystkim z życiem miasta i jego mieszkańców.

Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-Lecia Państwa Polskiego, a raczej wejście do niej znajduje się na ulicy Zawiszy Czarnego 3. Trasę możemy obejrzeć codziennie w miesiącach od kwietnia do października w godzinach od 9.00 do 17.00, zaś od listopada do marca w godzinach od 10.00 do 15.00. Bilet normalny kosztuje 6zł, zaś bilet ulgowy 4zł.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zieleń miejska
Zieleń miejska
Kłodzko (~0 km)
Podziemna Trasa Turystyczna w Twierdzy Kłodzkiej
Podziemna Trasa Turystyczna w Twierdzy Kłodzkiej
Kłodzko (~0 km)
Sala zabaw Jaś
Sala zabaw Jaś
Kłodzko (~0.4 km)
Park Przyjaźni
Park Przyjaźni
Kłodzko (~0.4 km)
Franciszkański zespół klasztorny
Franciszkański zespół klasztorny
Kłodzko (~0.5 km)
Park Sybiraków
Park Sybiraków
Kłodzko (~0.6 km)
Most gotycki
Most gotycki
Kłodzko (~0.6 km)
Park Esperanto
Park Esperanto
Kłodzko (~0.6 km)
Ratusz
Ratusz
Kłodzko (~0.7 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-Lecia Państwa Polskiego
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail