Most gotycki

Most gotycki na Młynówce znajdujący się dokładnie na ulicy Wita Stwosza. Nazywany jest również Mostem Wita Stwosza lub Mostem św. Jana. Jest to zabytkowy kamienny most nad Młynówką, który łączy Wyspę Piasek ze staromiejską częścią miasta na Fortecznej Górze z rynkiem oraz Twierdzą Kłodzką. Jest to jedna z głównych dróg komunikacyjnych na Starym Mieście. Most otwarty jest jednak ze względu na swą wartość historyczną tylko i wyłącznie dla ruchu pieszego, w obawie o to, by nie uległ zniszczeniu przez pojazdy kołowe wszelkiego typu.

Most gotycki na Młynówce to jeden z ciekawszych zabytków tego rodzaju nie tylko w Kłodzku, ale w całej Polsce, na nawet w skali Europy. Ciekawostką jest, że nawiązuje on swym wyglądem do słynnego mostu Karola w Pradze, dlatego też często jest określany mianem "miniatury mostu Karola".

Dokładna data budowy mostu nie jest znana, a różne źródła różnie podają. Padają takie daty jak 1281 czy 1286 jednak faktem jest, że ostatecznie kamienny most na Młynówce (czyli ten obecny) stał w tym miejscu w roku 1390. Wcześniej w jego miejscu znajdował się drewniany most, który służył do przejścia poza miasto. Faktem jest także, że choć most był wielokrotnie remontowany, w praktycznie nienaruszonym stanie przetrwał do czasów dzisiejszych wszelkie powodzie, pożary i wojny.

Most gotycki na Młynówce to kamienna czteroprzęsłowa (dwa skrajne przęsła węższe i ostrołukowe) konstrukcja łukowa. Kamień jest częściowo ciosany. Most oparty jest na trzech filarach mocno osadzonych zakończonych półośmiobocznymi nakrywami. Filar środkowy celowo wybudowany został odmiennie. Powyżej cokołu jest pomost w kształcie niepełnej gwiazdy usytuowany na sześciu żebrach. Ów pomost miał być przeznaczony pod budowę kapliczki mostowej, która jednak nigdy nie powstała. Most ma długość przeszło 52 metrów oraz szerokość około 4 metrów. Ograniczony został kamiennymi bardzo masywnymi balustradami, a także pięknymi zdobionymi rzeźbami świętych i krucyfiksami.

Dawniej most zakończony był dwiema bramami mostowymi, Dolną oraz Górną, które wielokrotnie ulegały modernizacji. Górna Brama mostowa została postawiona w XIII wieku. Ostatecznie z trzypiętrowej obronnej budowli o dachu czterospadowym zaczęła pełnić funkcję mieszkalnej kamienicy. Dolna brama mostowa powstała dokładnie w roku 1469. Zarówno Dolna jak i Górna brama zostały rozebrane w drugiej połowie XIX wieku. Zaś początkiem wieku XX umieszczono na moście gotyckim ciekawe, bardzo stylowe lampy. W roku 2007 położono nową kostkę brukową z granitu.

Most gotycki na Młynówce ozdobiony jest wyjątkowo interesującymi posągami świętych, które zostały ufundowane przez zamożnych mieszkańców Kłodzka w XVI, XVII i XVIII wieku. Wschodnią stronę mostu zdobią: posąg św. Franciszka Ksawerego, figura ukrzyżowanego Chrystusa, grupa Trójca Święta i Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny. Z kolei strona zachodnia jest ozdobiona figurą św. Wacława, posągiem Matki Bożej Bolesnej z ciałem Chrystusa (Pieta) oraz posąg św. Jana Nepomucena.

Św. Franciszek Ksawery jest patronem Kłodzka. Posąg został ufundowany w roku 1714 przez miasto jako wotum z powodu zarazy. Według przekazów miała ona ponoć konsekwentnie pochłaniać dziennie 100 ludzkich istnień. Pod posągiem św. Franciszka Ksawerego zlokalizowane są postaci trzech chorych a także Indianina, który trzyma tarczę z herbem Kłodzka. Na wzniesieniu poniżej świętego możemy zobaczyć wstęgę z chromogramem, z której możemy dowiedzieć się kiedy panowała epidemia czyli w latach 1713 - 1714. Możemy przeczytać w języku łacińskim napis: DeLeCto Iterata In LVe Magno serVatorI Stat VaM In LapIDeponIt Vrbs gLaCensIs co oznacza "Nawiedzone wielką zarazą miasto Kłodzko postawiło posąg kamienny wybranemu wybawcy". Niestety obecny posąg nie jest oryginałem z 1714 roku, ale bardzo dokładną kopią z roku 1920. Stary posąg wykonany z piaskowca był już bowiem bardzo zniszczony.

Ukrzyżowanie Chrystusa jest to grupa dwóch rzeźb, które przedstawiają Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i św. Marię Magdalenę stojącą tuż obok niego. Wcześniej w tym miejscu znajdował się krzyż z drewna. Obecny posąg postawiono tu w roku 1734. Najprawdopodobniej jego fundatorem był hrabia Herberstein bądź też jego żona. Pod posągiem znajduje się bardzo już nieczytelny napis w języku niemieckim: Anno 1281 ist die Brucke gebautet anno 1701 den 22 August ist selbe erneuert worden co oznacza "W roku 1281 most ten postawiono, w roku 1701, 22 sierpnia odnowiono".

Grupa Trójca Święta i Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny jest to rzeźna późnobarokowa, która zawiera całe mnóstwo drobnych detali. Ufundował ją w roku 1714 baron Franciszek Ferdynand von Fitschen, będący ówczesnym właścicielem Gorzuchowa. Cokół zdobi herb fundatora.

Św. Wacław jest to figura, która przedstawia świętego w zbroi oraz z chorągwią w ręku.

Pieta czyli figura Matki Boskiej Bolesnej z ciałem Chrystusa jest najstarszą rzeźbą spośród pozostałych na moście. Ufundowali ją hrabia Jan Jerzy von Gotzen, kłodzki starosta wraz ze swoją żoną Marią Elżbietą. Pochodzi ona prawdopodobnie z 1655 roku o czym informuje nas częściowo zatarty już napis: J. G. Graf von Gotzen, Landeshaputmann za Glatz, M. E. Gradfin von Gotzen geb. Gr. von Hoditz 1655. Najpierw miejsce, w którym znajduje się rzeźba przeznaczone było na budowę kaplicy mostowej, która jednak nie powstała. Rzeźba ta posiada bardzo ciekawą formę. bardzo różni się wielkością od pozostałych rzeźb na moście (jest wiele mniejsza), co skłoniło badaczy do wysunięcia hipotezy iż początkowo być może była stworzona do innego celu i nie miała znaleźć się na moście.

Św. Jan Nepomucen to rzeźba, którą ufundował hrabia Franciszek von Gotzen. Postument zdobi jego herb oraz herb jego żony, księżniczki z roku Liechtenstein. Tak naprawdę rzeźba nie wyróżnia się niczym szczególnym. Są i tacy, którzy twierdzą, że nie posiada ona większej wartości artystycznej gdyż jest bardzo zbliżona wyglądem do wielu innych figur św. Jana Nepomucena.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Ratusz
Ratusz
Kłodzko (~0.1 km)
Park Sybiraków
Park Sybiraków
Kłodzko (~0.1 km)
Franciszkański zespół klasztorny
Franciszkański zespół klasztorny
Kłodzko (~0.1 km)
Rynek
Rynek
Kłodzko (~0.2 km)
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kłodzko (~0.2 km)
Sala zabaw Jaś
Sala zabaw Jaś
Kłodzko (~0.3 km)
Dawne kolegium jezuickie
Dawne kolegium jezuickie
Kłodzko (~0.3 km)
Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Kłodzko (~0.3 km)
Park Esperanto
Park Esperanto
Kłodzko (~0.3 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Most gotycki na Młynówce
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail