Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha

Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha znajduje się w dzielnicy Kłodzka zwanej Przedmieściem Ząbkowickim. Dokładnie mieści się na ulicy Waleriana Łukasińskiego 36, zlokalizowany jest w malowniczej okolicy na dość wysokiej skarpie lewego brzegu Nysy Kłodzkiej. Jest on kościołem filialnym parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dawniej Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha był kościołem pod wezwaniem Chrystusa Króla.

Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha jest świątynią jednonawową. Mierzy 50 metrów długości oraz 10 metrów szerokości. Jest to budowla, która posiada rząd kaplic usytuowanych od północnej strony. Został on zbudowany w stylu późnobarokowym, ale posiada również liczne elementy gotyckie. Pierwotne wyposażenie kościoła niestety nie zachowało się do dzisiejszych czasów. Obecnie kościół ma dość skromne, można nawet powiedzieć surowe wnętrze. W kościele możemy obejrzeć freski, które pochodzą ze współczesnych czasów, stacje krzyżowe są wykonane z gipsu. Wieże kościelne pokryte są hełmami baniastymi z przeźroczami. W kościele możemy podziwiać portale pochodzące z XVIII wieku.

Historia kościoła zaczyna się około 1275 roku. Wtedy też pojawiają się pierwsze wzmianki na temat kaplicy św. Jerzego zlokalizowanej tuż przy szpitalu, który prowadzony był przez joannitów. Kaplica razem ze szpitalem spłonęła prawdopodobnie w roku 1469 bądź 1470 (źródła różnie podają).

Niedługi czas po pożarze, bo już w roku 1475 książę ziębicki Henryk I Podiebradowicz razem ze swoją małżonką Urszulą Brandenburską przekazali teren kościoła Bernardynom oraz ufundowali im nowy klasztor i kościół pod wezwaniem św. Jerzego. Poświęcenie kościoła miało miejsce w roku 1479. Konsekracji dokonał biskup wrocławski Rudolf von Rudesheim (z upoważnienia arcybiskupa praskiego). Wtedy też kościół "wzbogacił się" o nowego patrona, św. Wojciecha. Książę Henryk I Podiebradowicz zmarł zaledwie 9 lat później i został pochowany w krypcie pod prezbiterium.

Rok 1517 okazał się rokiem bardzo pechowym. Wybuchł kolejny pożar, który bardzo mocno uszkodził zarówno kościół jak i szpital. Z powodu braku funduszy odbudowa kościoła nie posuwała się na przód. Dodatkowo w roku 1546 Bernardyni przekazali swoje dobra Radzie Miejskiej i opuścili miasto z powodu szerzącej się reformacji. W zaistniałej sytuacji klasztor przekształcono na szpital dla ubogich, zaś kościół na kaplicę przyszpitalną. Ostatecznie klasztor i kościół zostały całkowicie zniszczone w czasie wojny trzydziestoletniej, gdy miasto zdobyły wojska austriackie. Następnie ruinami nikt nie interesował się przez wiele lat.

Historia obecnego kościoła zaczyna się dokładnie w roku 1643, gdy Bernardyni powrócili do miasta i zaczęli odbudowywać swą dawną własność. Dobudowa kościoła i klasztoru trwała około 150 lat z drobnymi przerwami. Na szczęście udało się zachować gotyckie prezbiterium. Nawa oraz kaplice zostały odbudowane w stylu późnobarokowym. Świątynia posiada sklepienie kolebkowe. W roku 1665 poświęcono nowy kościół.

Kolejny pożar kościoła miał miejsce w roku 1760 podczas oblężenia wojsk austriackich i III wojny śląskiej. Po tych wydarzeniach została odbudowana wieża, kościół zyskał także kolejną, nieco skromniejszą wieżę. W roku 1810 zlikwidowano zakon Bernardynów, a kościół zamieniono na magazyn siana oraz słomy, z którego korzystał pruski garnizon. Klasztor z kolei oddano na biura dla oficerów, a także urządzono w nim mieszkania dla żołnierzy z ich rodzinami. Część klasztoru oddana była na utworzenie szpitala.

W roku 1834 przekształcono kościół w ewangelicki kościół garnizonowy. Po drugiej wojnie światowej klasztor zajęły franciszkanki. W roku 1947 stworzono w kościele świątynię katolicką i tak jest do dziś. Do 1956 do 1990 roku obecny kościół św. Jerzego i św. Wojciecha nosił miano kościoła Chrystusa Króla.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Twierdza Kłodzka
Twierdza Kłodzka
Kłodzko (~0.4 km)
Zamkowa Góra
Zamkowa Góra
Kłodzko (~0.4 km)
Ratusz
Ratusz
Kłodzko (~0.6 km)
Most gotycki
Most gotycki
Kłodzko (~0.6 km)
Rynek
Rynek
Kłodzko (~0.6 km)
Sala zabaw Jaś
Sala zabaw Jaś
Kłodzko (~0.6 km)
Franciszkański zespół klasztorny
Franciszkański zespół klasztorny
Kłodzko (~0.7 km)
Park Sybiraków
Park Sybiraków
Kłodzko (~0.7 km)
Park im. św Wojciecha
Park im. św Wojciecha
Kłodzko (~0.7 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail