Franciszkański zespół klasztorny

Kościół Matki Bożej Różańcowej znajduje się na Wyspie Piasek (pomiędzy Młynówką a Nysą Kłodzką) w Kłodzku, na Placu Franciszkańskim w centrum miasta. Plac ten to przedłużenie ulicy Daszyńskiego. Kościół ten jest kościołem parafialnym, rzymskokatolickim. Do południowej ściany kościoła przylega klasztor.

Świątynia, którą możemy podziwiać obecnie została postawiona w miejscu, gdzie uprzednio istniały inne budowle. Powstała ona w latach 1628 - 1631. Została ona jednak oddana wiernym do użytku w stanie surowym, zaś z powodu złej sytuacji finansowej franciszkanów kościół wykończono ostatecznie dopiero w roku 1697.

Kościół prezentuje swoim wyglądem układ bazyliki trójnawowej, orientowanej mającej długość około 30 metrów. Jest to kościół murowany. Jego prezbiterium jest zamknięte półkoliście i wyodrębnione z bryły kościoła. W fasadzie zachodniej znajdują się dwie wieże. Nawa główna posiada sklepienie kolebkowe zaś nawy boczne pokryte są sklepieniami żagielkowymi.

Północna ściana klasztoru przylega do południowej ściany kościoła. Sam klasztor to budowla sporych rozmiarów wzniesiona na planie kwadratu. Posiada wewnętrzny dziedziniec. Wnętrze klasztoru swego czasu zostało bardzo mocno zniszczone. Obecnie możemy podziwiać wystrój refektarza. W dużej sali pokrytej sklepieniem nieckowym (na samym środku sklepienia) znajduje się obraz owalny, który przedstawia Trójcę Świętą, postać św. Franciszka i innych świętych, a także ojców Kościoła i męczenników. Bardzo ciekawe jest łączenie sklepienia ze ścianami. W miejscu tym znajdują się rokokowe frezy z płaskorzeźbami przedstawiającymi dzieci.

Zespół klasztorny jest otoczony murem z cegieł, dwie bramy pochodzą z czasów współczesnych.

Wnętrze kościoła jest bardzo ciekawe. Obie strony nawy głównej zdobią kaplice ośmioboczne, które są ze sobą połączone drzwiami. Kościół w przeciwieństwie do innych tego typu budowli nie posiada nawy poprzecznej oraz kopuły. W nawie głównej możemy obejrzeć sklepienie kolebkowe z lunetami, zaś w kaplicach występują sklepienia żagielkowe. Na filarach nawy znajdują się płaskie pilastry korynckie. Malowidła oraz freski, które możemy obejrzeć w kościele to odwołanie do cyklu różańca świętego, w których zawiera się 15 jego tajemnic.

Warto zwrócić uwagę na takie ołtarze jak ołtarz główny pod wezwaniem Ukoronowania Najświętszej Maryi Panny, ołtarz pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, ołtarz pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy, ołtarz pod wezwaniem św. Rodziny, ołtarz pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, ołtarz pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej oraz ołtarz pod wezwaniem św. Józefa Robotnika.

Kościół Matki Bożej Różańcowej ma bardzo ciekawą i bogatą historię jak również wcześniejsze budowle, na których miejscu obecnie się znajduje. Franciszkanie, bo to do nich należał kościół i klasztor byli na przestrzeni wieków wielokrotnie wyrzucani stamtąd po czy zaś zwracano im ich własność. Po raz pierwszy o kościele możemy usłyszeć w roku 1257. Wtedy to został zorganizowany czterdziestodniowy odpust dla franciszkanów, którzy odwiedzali kaplicę w dniach św. Klary i św. Franciszka. Z dokumentów wynika, że franciszkanie pojawili się w miejscowości około roku 1250, ale dokładna data budowy klasztoru oraz kościoła nie jest znana. Wzmianka o kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka pojawia się w roku 1350 w dokumencie odpustowym.

Po raz pierwszy franciszkanie byli zmuszeni opuścić mury kościoła na Piasku w roku 1427 czyli w okresie wojen husyckich gdyż teren ich posiadłości nie był zabezpieczony miejskimi murami. Wtedy też przenieśli się do miasta, by właśnie tam w roku 1432 wybudować nowy mały kościół oraz klasztor. Jednak ów klasztor spłonął doszczętnie w pożarze w roku 1463, zaś kościół został bardzo poważnie uszkodzony. W roku 1475 franciszkanie powrócili na tereny dawnego kościoła i klasztoru czyli na Wyspę Piasek.

W XVI wieku zgromadzenie franciszkanów zostało rozwiązane, zaś teren, który do nich należał wraz ze wszystkimi dobrami przeszedł we władanie miasta. Nikt niestety nie zadbał o kościelno-klasztorne zabudowania więc popadły one w ruinę, w konsekwencji czego dokonano niemal całkowitej rozbiórki. Ocalało jedynie prezbiterium świątyni. Pełniło ono później funkcję kaplicy pogrzebowej, z kolei piękny przyklasztorny ogród przeznaczony został na cmentarz.

Początek XII wieku (dokładnie rok 1604) to czas gdy franciszkanie kolejny raz odbudowują swój kościół i klasztor. W roku 1619 (czas wojny trzydziestoletniej) zaś zespół kościelno-klasztorny jest konfiskowany przez władze. Powstaje tam drukarnia oraz szkoła niemiecko-ewangelicka. Po zajęciu Kłodzka przez wojska Fryderyka II Habsburga kościół i klasztor ponownie na jego rozkaz są zwracane franciszkanom.

W roku 1810 franciszkanie wyrzucani są z kościoła i klasztoru, a po kilku latach powstaje tam katolicki kościół garnizonowy. Franciszkanie wrócili tam dopiero po drugiej wojnie światowej.

Nieodłączny i bardzo tragiczny związek z kościołem tworzyły już od okresu średniowiecza powodzie. Była ich niezliczona ilość, jednak najbardziej katastrofalne w skutkach były powodzie w roku 1783 kiedy to, woda zalała wszystkie niższe partie kościoła, zaś z zachowanych dokumentów jasno wynika, że odbudowa kościoła po tym wydarzeniu była niezwykle ciężkim i kosztownym zadaniem. Kolejna nieprzyjemna w skutkach powódź miała miejsce w roku 1938. Nie wyrządziła ona co prawda takich zniszczeń jak ta w XVII wieku, jednak kościół również został mocno zalany. Ostatnia katastrofalna wręcz w skutkach powód to słynna Powódź Tysiąclecia w roku 1997. Mało tego, że kościół został zalany w znacznej części, to do tego jeszcze zostało bardzo mocno zniszczone całe jego wyposażenie. Tak bardzo, że renowacja trwała aż do roku 2010!

W roku 1964 kościół został wpisany do rejestru zabytków. Jego renowacja była prowadzona w latach 1974 - 1975, 1993 - 1994 oraz ostatnia od 1998 do 2000 roku.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Most gotycki
Most gotycki
Kłodzko (~0.1 km)
Park Sybiraków
Park Sybiraków
Kłodzko (~0.1 km)
Ratusz
Ratusz
Kłodzko (~0.2 km)
Sala zabaw Jaś
Sala zabaw Jaś
Kłodzko (~0.2 km)
Park Przyjaźni
Park Przyjaźni
Kłodzko (~0.2 km)
Rynek
Rynek
Kłodzko (~0.3 km)
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kłodzko (~0.3 km)
Park Esperanto
Park Esperanto
Kłodzko (~0.3 km)
Dawne kolegium jezuickie
Dawne kolegium jezuickie
Kłodzko (~0.3 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół Matki Boskiej Różańcowej
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail