Kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP

Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest kościołem filialnym położonym w dzielnicy Świnoujście - Karsibór, a dokładniej w miejscu historycznej przeprawy przez Świnę do Przytoru. Tamtędy też wiódł stary szlak handlowy wokół Bałtyku. Kościół należy do parafii kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jest to budowla późnogotycka z przełomu XV - XVI wieku. Prawdopodobnie na miejscu obecnego kościoła również znajdował się jeszcze wcześniej inny kościół. W roku 1630 gdy na wyspie Uznam wylądowały wojska szwedzkie sam Gustaw II Adolf przebywał w plebani kościelnej przez kilka dni.

Kilka lat później wojsko szwedzkie kolejny raz powróciło do Świnoujścia. Admirał Lars Mathson Strusshjelm uczynił gest względem kościoła darując mu dzwon kościelny (który obecnie nie istnieje), piękne obrusy ołtarzowe, srebrny pozłacany kielich i srebrną paterę. Oczywiście przedmiotami tymi posługiwano się podczas odprawiania Mszy Świętej.

Końcem wieku XVIII zmarł zamożny mieszkaniec Świnoujścia - Karsiboru i cały swój majątek zapisał kościołowi. W testamencie jednak zastrzegł wyraźnie, że majątek ma być właściwie rozplanowany. Jedna jego część powinna być odłożona na tak zwaną "czarną godzinę", a z jej odsetek kościół co roku miał za zadanie wspierać biednych i potrzebujących. Zaś za resztę pieniędzy w latach 1825 - 1826 przeprowadzono przebudowę i rozbudowę kościoła. W zachodniej części postawiono wieżę, wydłużono również nawę i ogólnie odrestaurowano kościół.

Obecną nazwę/wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny kościół otrzymał podczas święcenia w 1946 roku. W 1986 roku wierzę odremontowano i pokryto miedzianą blachą. W latach '90 ubiegłego wieku dopuszczono się kradzieży ołtarza. Był to bardzo cenny ołtarz gotycki.

Architektura kościoła jest bardzo ciekawa. Jest on budowlą salową wybudowaną z cegły, zaś fundamenty są kamienne. Początkowo kościół nie posiadał wieży, przykryty drewnianym stropem. Dach dwuspadowy z blachy miedzianej. Gdy w roku 1825 odbyła się wspomniana już renowacja zachowano stare wyposażenie. Obecnie trochę się pozmieniało, ale jeszcze w początkach XX wieku można było podziwiać kościół w niezmienionym stanie. Na szczególną uwagę zasługiwały stalle i kazalnica, które ozdobione były niecodziennymi obrazami. Obecnie możemy obejrzeć jedynie część starego wyposażenia. Elewacja południowa i północna rozdzielone są wysokimi oknami zaś elewacja wschodnia nie posiada okien.

Dobudowana wieża została wzniesiona na planie kwadratu zwężającego się uskokowo w górę. Jest to wieża trzykondygnacyjna. Na trzeciej kondygnacji znajduje się dzwon i wieńczy ją kula z kogutem. Każda kondygnacja jest oddzielona od siebie kordonowym gzymsem profilowanym.

Będąc we wnętrzu Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny warto zwrócić uwagę na kilka zabytkowych elementów wyposażenia:

 • Ołtarz pochodzący z XVI wieku. Musiano dokonać rekonstrukcji części ołtarza ponieważ został on skradziony końcem XX wieku. Centralnie możemy podziwiać na tryptyku Matkę Bożą Bolesną zaś na bocznych skrzydłach Zwiastowanie, Narodzenie Jezusa, Pokłon Trzech Króli, Zaśnięcie Matki Bożej. Z kolei na zewnętrznej stronie skrzydeł możemy obejrzeć sceny Męki Pańskiej. Znajdziemy także wizerunki Świętych Ojców Kościoła takich jak Grzegorz Wielki, Augustyn, Hieronim i Ambroży.
 • Pochodząca z XVIII wieku ambona barokowa. Zawiera ona malowidła czterech Ewangelistów oraz piękne przedstawienie alegoryczne Jezusa Chrystusa. Jest on ukazany jako ogrodnik, który dogląda winnicy.
 • XVIII - wieczne świeczniki korpusowe.
 • Polichromowany, wykonany z drewna Anioł chrzcielny zawieszony nad chrzcielnicą.
 • Model wotywny żaglowca pochodzący z 1668 roku.
 • Dzwon pochodzący z XVI wieku.
 • Tablica upamiętniająca mieszkańców Świnoujścia poległych w wojnach napoleońskich w latach 1813 - 1814).
 • Empora muzyczna oraz organy pochodzące z XIX wieku.

Na południowe ścianie była umieszczona płyta nagrobna admirała Larsa Mathsona Strusshjema. Obecnie tablicy już nie ma. Na płycie napisane było: "Dostojny, mocny dzielny pan Lars Mathson Strusshjem - admirał-porucznik Jego Królewskiego Majestatu Szwecji, urodzony w Szwecji w Nordkopoig w sierpniu 1574 roku, zmarł 2 października 1653 tutaj w Karsiborze w wielu 79 lat. Niechże Bóg będzie miłościwy Jego duszy, niech znajdzie w ziemi błogi spokój. Niechże Bóg obdarzy go także szczęśliwym zmartwychwstaniem."

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Kanał Piastowski
Kanał Piastowski
Świnoujście (~3.4 km)
Basen U-bootów
Basen U-bootów
Świnoujście (~3.6 km)
Kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa
Świnoujście (~4.1 km)
Bunkry baterii nabrzeżnej
Bunkry baterii nabrzeżnej
Świnoujście (~5.2 km)
Jezioro Wicko Wielkie
Jezioro Wicko Wielkie
(~6.2 km)
Wzgórze Zielonka
Wzgórze Zielonka
(~9 km)
Latarnia Morska
Latarnia Morska
Świnoujście (~9.4 km)
Jezioro Turkusowe
Jezioro Turkusowe
Wapnica (~9.4 km)
Jezioro Wicko Małe
Jezioro Wicko Małe
(~9.6 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
 • Bądź na bieżąco
  Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
  E-mail