Kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa

fot. Radosław Drożdżewski
fot. Radosław Drożdżewski

Kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świnoujściu został wybudowany w latach 1901 - 1902. Jak widać sama budowa miała tempo wręcz ekspresowe, ale wiele czasu musiało upłynąć zanim podjęto owe prace budowlane, bo o budowę nowego kościoła starano się już od 1895 roku. Jednak kolejne projekty były odrzucane przez gminę, oddawane do poprawki. Ostatecznie projekt został zaakceptowany i do budowy można było przystąpić w 1898 roku. Tak się jednak nie stało ponieważ nie było na ten cel odpowiedniej działki. Poszukiwania właściwej działki trwały długo i z tego powodu prace zaczęły się dopiero w 1901 roku.

Warto wspomnieć w tym miejscu o starym kościele, który służył mieszkańcom Świnoujścia prawie 200 lat. Był to niewielki kościółek o konstrukcji szkieletowej. Powstał on w 1702 roku i nie został zniszczony w żaden sposób, a rozebrany celowo gdyż był zbyt mały (mógł pomieścić 450 osób) i dlatego podjęto decyzję o budowie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Początkowo nowy kościół planowano wybudować na miejscu starego, ale szybko okazało się, że działka jest za mała (stąd późniejsze problemy ze znalezieniem działki). Największym problemem było to, że stary kościółek był otoczony grobami, które trzeba byłoby zburzyć gdyby właśnie w tym miejscu miał się budować nowy kościół.

Nowy kościół szczęśliwie ocalał, nie został uszkodzony w żaden sposób w okresie wojen światowych. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa przeszedł dość dużo remontów, ale obecnie możemy podziwiać go (oraz jego wyposażenie) w niemal niezmienionym stanie. Pierwszy remont kościoła miał miejsce niedługo po jego budowie, bo już w roku 1928, a ostatni w 2003 roku kiedy to zmieniono całkowicie pokrycie dachu z ceramicznego na miedziane.

Ze starego kościoła nie ocalały trzy dzwony. Dwa z nich zostały przetopione na armaty, a trzeci zaginął. Zachowało się natomiast kilka pamiątkowych tablic oraz rzeźba anioła. W kościele znajduje się kilka obrazów. Chrystus i tonący Piotr z roku 1909, Modlitwa w Ogrójcu z 1902 roku, a także obrazy współczesne Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny i Jezus Miłosierny. Ciekawostką jest, że podczas budowy nowego kościoła zniszczono najstarszy dom łużycki, bowiem znajdował się on na działce, na której miał powstać kościół. Od tego czasu najstarszym domem w Świnoujściu jest stara plebania.

Na Mszę Świętą do Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa możemy wybrać się w dowolny dzień w tygodniu o godzinie 18.00, a podczas zimy o godzinie 17.00 zaś w niedzielę msze odbywają się w godzinach 7.45 i 12.00. W kościele odbywają się również niedzielne nabożeństwa czerwcowe i majowe w godzinie 13.00, a w tygodniu o 18.30. Z kolei nabożeństwa różańcowe odbywają się o godzinie 17.30.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Bunkry baterii nabrzeżnej
Bunkry baterii nabrzeżnej
Świnoujście (~1.8 km)
Kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP
Kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP
Świnoujście (~4.1 km)
Jezioro Wicko Wielkie
Jezioro Wicko Wielkie
(~4.5 km)
Basen U-bootów
Basen U-bootów
Świnoujście (~6 km)
Latarnia Morska
Latarnia Morska
Świnoujście (~6.1 km)
Kapitanat portu
Kapitanat portu
Świnoujście (~6.4 km)
Fort Anioła
Fort Anioła
Świnoujście (~6.6 km)
Fort Zachodni
Fort Zachodni
Świnoujście (~6.8 km)
Jezioro Wicko Małe
Jezioro Wicko Małe
(~6.9 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail