Zabytkowe kamienice, wille i domy

Świnoujście to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Znajduje się tam bowiem całe mnóstwo zabytkowych obiektów. Prócz architektury sakralnej jak głównie kościoły możemy podziwiać liczne wille czy kamienice i warto wiedzieć gdzie ich szukać, zatem oto mała lista najcenniejszych zabytków architektury świeckiej.

Kamienice:
Najciekawsze kamienice w Świnoujściu, które koniecznie powinniśmy zobaczyć to po pierwsze zabytkowe kamienice znajdujące się na ulicy Hołdu Pruskiego. Następnie godna uwagi jest kamienica z dwiema oficynami usytuowana na Placu Słowiańskim pochodząca z 1906 roku. Dalej mamy kamienicę znajdującą się na ulicy Armii Krajowej 13. Prawdopodobnie wybudowana została około roku 1904 oraz kamienicę przy ulicy Bolesława Chrobrego 21 wybudowaną w 1908 roku.

Wille i pensjonaty:
W Świnoujściu znajduje się piękna drewniana willa mieszcząca się na ulicy Żeromskiego 28. Prawdopodobnie wybudowana po roku 1920. Z roku 1920 pochodzi także willa ryglowa usytuowana przy ulicy Konopnickiej 2. Kolejna warta obejrzenia willa zlokalizowana jest na ulicy Sienkiewicza 3. Prócz zabytkowych willi w Świnoujściu znajdziemy także piękne zabytkowe pensjonaty. Jeden z nich wybudowany w roku 1905 jest postawiony przy ulicy Żeromskiego 14, a kolejny pensjonat "Posejdon" na ulicy Kasprowicza 15. Jest to budynek z końca XIX wieku.

Inne obiekty zabytkowe:
Z racji tego, że Świnoujście jest prawdziwą skarbnicą zabytków znajdziemy tam prócz willi czy kamienic całe mnóstwo innych ciekawych budynków. Jednym z nich jest Chata Rybacka, dom szachulcowy na ulicy Wierzbowej 7. Datuje się go na początki XIX wieku. Obecna Szkoła Podstawowa nr 1 dawniej była gimnazjum. Mieści się przy ulicy Narutowicza 10. Budowano je w latach 1922 - 1927. Warto spojrzeć także na budynek z czerwonej cegły mieszczący się przy ulicy Piłsudskiego 1. Jest to gmach poczty pochodzący z 1878 roku i przebudowany w roku 1900. Jeśli wybieramy się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego koniecznie zwróćmy uwagę na sam budynek, bowiem jest to dawny ratusz wybudowany w 1805 roku. Z kolei na ulicy Wyspiańskiego 34a znajdziemy dawny szpital miejski z początków XX wieku. Jest to cały zespół budynków wraz z parkiem leśnym. Na ulicy Kościuszki 15 zobaczymy ciekawy obiekt, mianowicie zespół rzeźni pochodzący z 1911 roku, a przy Nabrzeżu Władysława IV, dokładnie w Basenie Północnym mieści się dawna stocznia z lat 1897 - 1903.

Jest to rzecz jasna tylko niewielka część obiektów zabytkowych Świnoujścia, ale jednocześnie najważniejszych i najbardziej znanych mających ścisły związek ze Świnoujściem i jego ciekawą, nierzadko tragiczną historią.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Szlaki piesze
Szlaki piesze
Świnoujście (~0 km)
Trasy rowerowe
Trasy rowerowe
Świnoujście (~0 km)
Rejsy po morzu
Rejsy po morzu
Świnoujście (~0 km)
Szlaki kajakowe
Szlaki kajakowe
Świnoujście (~0 km)
Uzdrowisko Świnoujście
Uzdrowisko Świnoujście
Świnoujście (~0 km)
Niemiecka kolej UBB
Niemiecka kolej UBB
Świnoujście (~0 km)
Wieża ciśnień
Wieża ciśnień
Świnoujście (~0 km)
Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego
Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego
Świnoujście (~0 km)
Świdny Las ze szlakiem rowerowym
Świdny Las ze szlakiem rowerowym
Świnoujście (~0 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Zabytkowe kamienice, wille i domy
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail