Zamek Książąt Pomorskich

fot. Jerzy Strzelecki
fot. Jerzy Strzelecki

Zamek Książąt Pomorskich znajduje się w Darłowie na ulicy Zamkowej 4. Jest to piękna gotycka i niezwykle okazała budowla zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu. Posiada wysoką wieżę wznoszącą się na wysokość niemal dwudziestu czterech metrów. Rozpoczęcie budowy datuje się na drugą połowę XIV wieku, a niektóre źródła podają nawet dokładną datę i jest to rok 1352. Budowla została wzniesiona za panowania Bogusława V. Ponoć zamek budowano przez około dwadzieścia lat. Kolejni właściciele zamku rozbudowywali go konsekwentnie (w kierunku wschodnim i zachodnim) i dzięki temu powstały dodatkowe skrzydła zamku. W XVIII oraz XIX wieku na zamku znajdowało się więzienie, a także magazyny. W pewnym momencie o zamek przestano dbać, a w konsekwencji tego zaczął niszczeć. Dopiero w latach 30' XX wieku zainteresowano się nim ponownie i zaczęto go odnawiać ponieważ od teraz miał on pełnić funkcję muzeum. Jednakże owe prace remontowo - budowlane odbywały się bez żadnych konsultacji z archeologami czy konserwatorami zabytków. Porządnie i należycie wykonane prace (już z udziałem historyków, archeologów i konserwatorów zabytków) odbyły się dopiero po 1945 roku czyli po wojnie.

Na szczęście podczas II Wojny Światowej zamek nie uległ żadnym zniszczeniom zatem możemy jego piękno podziwiać w niemal niezmienionej formie. W zamku znajduje się całe mnóstwo ciekawych wystaw, ale turysta wybierający się na zwiedzanie zamku powinien najpierw zwrócić uwagę na samą budowlę, a dopiero później na to, co znajduje się w środku. Zaś w samym muzeum znajduje się warta obejrzenia sala rycerska, w której to możemy znaleźć i podziwiać sztukę sakralną. Ponadto godne uwagi są piękne rzeźby drewniane i wszystko co związane z pomorską sztuką ludową. Warto obejrzeć rzemiosło artystyczne w stylu mieszczańskim, a także stałe wystawy takie jak "Dzieje Miasta i Zamku" oraz "Morze i jego tajemnice". Osoby szczególnie zainteresowane historią skuszą się na pewno na dokładne obejrzenie zabytkowych mebli czy średniowiecznych narzędzi tortur. Koniecznie trzeba na dłużej zatrzymać się przy galerii fotografii ukazujących dawne dzieje. Możemy nawet obejrzeć historyczne foldery reklamowe Darłowa!

Ciekawą propozycją na zamku jest również obejrzenie współczesnej sztuki cenionych artystów młodego pokolenia. Przyjemność polegająca na zwiedzeniu tego wyjątkowego zamku nie będzie kosztować nas wiele. Wejście na sam zamek kosztuje 11 zł za bilet normalny oraz 7 zł za bilet ulgowy. Jeśli dodatkowo chcemy wejść na wieżę zamkową musimy dokupić bilet za 3, 50zł. Ale naprawdę warto tam wejść gdyż będziemy mogli podziwiać niezwykłą panoramę Darłowa i okolic. Mamy również możliwość zakupienia biletu zbiorowego, którego cena wynosi 17zł lub 12zł jeśli ma to być bilet ulgowy. Możemy również wynająć przewodnika (będzie nas to kosztować 50zł), a nawet urządzić lekcję muzealną. Na zamek możemy wybrać się w okresie letnim (od 1 maja do 30 września) w godzinach od 10.00 do 18.00. Jeśli zaś przybędziemy do Darłowa poza sezonem (od 1 października do 30 kwietnia) musimy pamiętać o tym, że muzeum czynne jest w godzinach od 10.00 do 16.00.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Młyn wodny
Młyn wodny
Darłowo (~0 km)
Zabytkowe domy
Zabytkowe domy
Darłowo (~0.2 km)
Pomnik Rybaka
Pomnik Rybaka
Darłowo (~0.2 km)
Brama Wysoka
Brama Wysoka
Darłowo (~0.2 km)
Kościół św. Jerzego
Kościół św. Jerzego
Darłowo (~0.3 km)
Rynek
Rynek
Darłowo (~0.3 km)
Śródmieście
Śródmieście
Darłowo (~0.3 km)
Ratusz
Ratusz
Darłowo (~0.3 km)
Kościół Mariacki
Kościół Mariacki
Darłowo (~0.3 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Zamek Książąt Pomorskich
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Adres:
76-150 Darłowo
Zamkowa 4
Telefon(y):
94 314 23 51
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail