Wieża Widokowa Rowokół

Rowokół jest to wzgórze czy też góra znajdująca się na Wybrzeżu Słowińskim, mająca 115 metrów nad poziomem morza. Z daleka przypomina nieco swym kształtem stożek wulkanu. Ponoć w bardzo odległych czasach miejsce to odwiedzali poganie, by odprawiać tutaj swoje religijne rytuały. Jak głosi legenda i rozbójnicy upatrzyli sobie tę niewielką górę, która stała się ich kryjówką. Ponoć zakopali tutaj swoje cenne łupy.

Z badań znawców języka wynika jasno, że obecna nazwa nie jest niczym uzasadniona. Natomiast dawna, słowiańska nazwa Refkul czy też Ravkuul wywodzi się prawdopodobnie z języka skandynawskiego i oznaczała okrągłą górę. Dawniej na samym szczycie zapalano ogniska, które miały pełnić funkcję nawigacyjną, więc były pewnego rodzaju latarniami morskimi.

W XIII wieku postawiono tutaj kaplicę św. Mikołaja, który jest patronem rybaków i żeglarzy. Obecnie nie ma już śladu po kaplicy za to znajduje się na Rowokole metalowa wieża widokowa, z której można podziwiać niewielkie (w porównaniu do jeziora Łebsko) jezioro Gardno i dużą część Słowińskiego Parku Narodowego. Wieża jest czynna w okresie od 1 maja do 30 września. Wstęp do niej możliwy jest za dokonaniem drobnej opłaty, 3 zł kosztuje bilet normalny, zaś bilet ulgowy 1,50zł.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Wieża Widokowa Rowokół
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail