Hotel Neptun

Hotel Neptun znajdujący się na ulicy Sosnowej w Łebie jest hotelem zupełnie wyjątkowym, innym od wszystkich. Jest to bowiem nie tylko hotel, ale także zabytek mający niezwykłą, momentami burzliwą historię. Znajduje się on nad samym morzem w bardzo malowniczej okolicy. Został wybudowany na skarpie. Budowę zamku (bo jest to właśnie zamek) rozpoczęto przeszło 100 lat temu, dokładnie w roku 1903, a zakończono w 1907 roku. Było to posunięcie dość ryzykowne, bo tak bliski kontakt budynku z morskim żywiołem groził tragedią w każdej chwili. I rzeczywiście już w zaledwie kilka lat po zakończeniu budowy – w 1914 roku – miał miejsce niesamowity sztorm. Zyskał on nawet własne miano Niedźwiedziej Fali.

Był tak potężny, że w znacznym stopniu naruszył skarpę, na której powstał zamek i mógł on w każdej chwili runąć do morza wraz z osuwającą się skarpą. Ówczesny właściciel tak bardzo się wystraszył, że zaraz po sztormie zdecydował się sprzedać obiekt za niewiarygodnie małe pieniądze. Bał się bowiem, że jeśli tego nie zrobi, być może straci dosłownie wszystko. Tak się jednak nie stało, bo nowy właściciel Maximilian Nitschke zrobił wszystko, by budynek zabezpieczyć. Z racji tego, że był człowiekiem bardzo bogatym na początek kazał posadzić całe mnóstwo drzew. I są to właśnie te sosny, które okalają zamek – hotel. Rok w rok wynajmował setki ludzi do poszerzania plaży. Dzięki tym działaniom budynek stał się znowu dość bezpieczny. Hotel zyskał swoich stałych bywalców. Byli to głównie bardzo bogaci ludzie przyjeżdżający masowo z Niemiec.

Dzięki wyrobionym przyjaźniom właścicieli z tak zamożnymi gośćmi budynek szybko doczekał się zabezpieczenia w postaci betonowej zapory. Z racji swego położenia budynek nadal budził niemal grozę, co zresztą przyciągało rzesze fascynatów tego typu klimatów, ale dzięki zaporze był już całkowicie bezpieczny. W czasach powojennych hotel stał się własnością miasta, a głównym dzierżawcą został Fundusz Wczasów Pracowniczych. W tym okresie budynek popadł w ruinę, bo najzwyczajniej o niego nie dbano. Na szczęście obecnie zyskał on nowych, prywatnych właścicieli, którzy dokładają wszelkich starań, by znów cieszył oko swym widokiem. Ciekawostką jest, że po dziś dzień hotel odwiedzają potomkowie poprzednich właścicieli. Zaś w 2007 roku był tam kręcony film "Effi". Zamek i jego okolice można zwiedzić nawet, jeśli nie planujemy zatrzymać się w nim.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Chata przed hotelem Neptun
Chata przed hotelem Neptun
Łeba (~0.1 km)
Plaże Łeba - plaża A, B, C
Plaże Łeba - plaża A, B, C
Łeba (~0.1 km)
Falochron i krzyż nawigacyjny
Falochron i krzyż nawigacyjny
Łeba (~0.8 km)
Muzeum motyli
Muzeum motyli
Łeba (~0.9 km)
Mini Zoo
Mini Zoo
Łeba (~0.9 km)
Ogród ornitologiczny
Ogród ornitologiczny
Łeba (~0.9 km)
Port jachtowy Marina
Port jachtowy Marina
Łeba (~0.9 km)
Park Jana Pawła II
Park Jana Pawła II
Łeba (~0.9 km)
Figura Srebrnego Pomuchla i Festiwal Pomuchla
Figura Srebrnego Pomuchla i Festiwal Pomuchla
Łeba (~0.9 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Hotel Neptun
Dane kontaktowe
Nazwa
Hotel Łeba
Adres:
84-360 Łeba
Sosnowa 1
Telefon(y):
59 866 14 32
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail