Pomnik Ludziom Morza

fot. Monopol
fot. Monopol

Pomnik "Ludziom Morza" znajdujący się w Ustce między Kapitanatem portu a latarnią morską jest pomnikiem niezwykłym. Po pierwsze dlatego, że pomysł postawienia takiego pomnika powstał już przeszło 30 lat temu, ale istnieje on dopiero od kilku lat. Dlaczego? Pomysłodawcami byli oczywiście przede wszystkim usteccy rybacy, ale niestety choć idea piękna, najzwyczajniej nie było pieniędzy na jej realizację. Pomnik w końcu powstał, ale do tego projektu było zaangażowane całe mnóstwo ludzi. Przede wszystkim pani Anna Górecka, która w 2001 roku o tym pomyśle przypomniała. Pieniądze na pomnik były przeznaczone nie tylko od Urzędu Miasta i Powiatu, ale także różnych innych prywatnych sponsorów oraz mieszkańców Ustki.

Autor tego pięknego dzieła to Stanisław Kulon z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pomnik to nic innego, jak postać matki czekającej na powrót syna z morza. Na dole pomnik jest otoczony czterema tablicami, których autorem z kolei jest Mieczysław Borys. Tablice te przedstawiają pracę ludzi na morzu. Częścią pomnika jest również kotwica i dawne koło sternicze. Pomnik ten jest fascynujący i z drugiego powodu. Otóż, dosłownie na jedną noc przed uroczystym odsłonięciem pomnika postać matki... straciła głowę! Nie wiadomo kto dopuścił się tego czynu. Być może ten ktoś uznał, że jest to bardzo zabawny kawał. Oczywiście głowę bardzo szybko udało się znaleźć i umocować na swoim miejscu.

Naturalnie pomnik nosi wyraźne ślady tego zdarzenia, ale mimo to prezentuje się bardzo okazale, a ta tajemnicza historia jeszcze bardziej skłania do tego, by go zobaczyć. Jeśli znajdziemy się w Ustce w okresie sierpnia, warto jest przyjść pod pomnik dokładnie 15 sierpnia i złożyć tam kwiaty w hołdzie wszystkim rybakom, marynarzom i żeglarzom, którzy nie powrócili z morza do domu. Jest to już pewnego rodzaju tradycja, gdyż 15 sierpnia to dzień Święta Ustki oraz Wojska Polskiego.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Latarnia morska
Latarnia morska
Ustka (~0 km)
Port, molo
Port, molo
Ustka (~0.1 km)
Bałtycka Galeria Sztuki
Bałtycka Galeria Sztuki
Ustka (~0.1 km)
Ustecka Syrenka
Ustecka Syrenka
Ustka (~0.1 km)
Usteckie Łazienki
Usteckie Łazienki
(~0.2 km)
Muzeum Mineralogiczne
Muzeum Mineralogiczne
Ustka (~0.3 km)
Czerwone szopy
Czerwone szopy
Ustka (~0.3 km)
Skwer im. Jana Pawła
Skwer im. Jana Pawła
(~0.3 km)
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba
Ustka (~0.3 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Pomnik Ludziom Morza
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail