Kościół św. Jana Chrzciciela

fot. JDawid
fot. JDawid

Kościół św. Jana Chrzciciela w Kołobrzegu, a właściwie w Budzistowie – jednej z dzielnic miasta, jest najstarszą zachowaną świątynią całego Pomorza Zachodniego. Jeśli wybieramy się więc nad morze warto na chwilę zjechać z głównej drogi i zobaczyć to ciekawe założenie sakralne. Z dojechaniem na miejsce nie ma większych problemów. Z głównej drogi prowadzącej do Kołobrzegu w stronę Budzistowa kieruje bowiem znak, a sama budowla znajduje się w malowniczym zakątku niemal tuż przy drodze. Sama historia budynku jest długa i burzliwa. Warto więc, choć w skrócie, poznać koleje losu tej jednej z najstarszych świątyń w Polsce.

Początki budowli wiążą się z potężnym grodem w Budzistowie. Kościół powstał w końcowej fazie funkcjonowania owego grodu. Został założony dokładnie w 1222 roku przez księżną pomorską Mirosławę. Świątynia podlegała biskupowi kamieńskiemu. Pierwotnie był to niewielki budynek ceglany zbudowany na planie prostokąta. Po zachodniej stronie ulokowana była wieża, zaś od północy i południa ulokowano portale z wejściami do świątyni.

Ciekawostką jest to, że południowe wejście przeznaczone było początkowo dla kobiet, zaś północne dla mężczyzn. Obecny kształt budowli znacznie odbiega jednak od jego pierwotnej, bardzo prostej formy. Jest efektem wielu przebudowań i renowacji. Już w XV wieku przy wschodniej ścianie kościoła dobudowano trójboczną absydę i przebudowano portale, które zostały nieco powiększone. Ciągle prace remontowe wiążą się przede wszystkim z nieco burzliwą historią tej budowli sakralnej. Otóż już czasy reformacji przyniosły znaczną dewastację budynku, którą pogłębiły dodatkowo zniszczenia w czasie wojny 30-letniej.

Obiekt został odbudowany ze zniszczeń w 1670 roku. Przy okazji remontu świątynia uzyskała nieco inny charakter niż pierwotnie, na mury położono bowiem warstwę różowego tynku. Zmieniono także kształt okien nawy na prostokątny. Niestety w 1758 roku podczas oblężenia Kołobrzegu przez Rosjan kościół ponownie został zniszczony. W 1776 roku rozpoczęły się ponowne remonty. Efekty remontu zostały jednak zniszczone w 1807 roku, kiedy to Francuzi oblegali twierdzę kołobrzeską.

Wtedy też przepadło wyposażenie świątyni. Kolejna odbudowa została zakończona dopiero w 1824 roku. To właśnie wtedy obiekt uzyskał całkiem nowy wygląd. Portale boczne zostały zamurowane, nowy portal wybito w elewacji zachodniej. Wzniesiono także wieżyczkę krytą gontem. Przy okazji kolejnej renowacji kościoła w 1890 roku na budynku położono nowy dach, w nawie wypruto dwa neogotyckie okna. Jednak działania wojenne w 1945 roku nie pozostały bez echa na murach świątyni. Kościół został bowiem znowu uszkodzony.

Kolejne remonty przyniosły przebudowę w wyniku, której świątynia uzyskała obecny charakter. Dach pokryto dachówką, usunięto różowe tynki ze ścian zewnętrznych, w zachodniej części nawy wzniesiono drewnianą emporę, a wieżyczkę pokryto gontem. W 1998 roku w wieżyczce umieszczono dzwon święty Kacper. Dzisiejszy kształt i charakter świątyni różni się więc nieco od pierwotnego charakteru budowli. Jest wynikiem nawarstwiania się remontów. Liczne zmiany dotyczą zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i samego wnętrza świątyni.

Nie zmienia to jednak faktu, że kościół św. Jana Chrzciciela jest jedynym zachowanym obiektem z średniowiecznej architektury Starego Miasta. Jest budowlą o przejściowym charakterze. Styl romański miesza się tutaj z gotykiem. Przekraczając mury świątyni uderza skromność wnętrza. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fisharmonia z przełomu XIX i XX wieku oraz współczesna figura świętego Jana Chrzciciela.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Spływy kajakowe
Spływy kajakowe
(~0.5 km)
Kamieniczka Mieszczańska przy ul. Emilii Gierczak
Kamieniczka Mieszczańska przy ul. Emilii Gierczak
Kołobrzeg (~1.9 km)
Nowa Starówka
Nowa Starówka
Kołobrzeg (~2 km)
Kołobrzeskie skwery
Kołobrzeskie skwery
Kołobrzeg (~2 km)
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody
Kołobrzeg (~2 km)
Zespół parków kołobrzeskich
Zespół parków kołobrzeskich
Kołobrzeg (~2 km)
Ratusz
Ratusz
Kołobrzeg (~2 km)
Galeria Sztuki Współczesnej
Galeria Sztuki Współczesnej
Kołobrzeg (~2 km)
Bazylika Najświętszej Marii Panny
Bazylika Najświętszej Marii Panny
Kołobrzeg (~2 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół św. Jana Chrzciciela
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail