Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Kościół Matki Boskiej Królowej Polski jest zwany Sanktuarium "na Górce", gdyż mieści się on południowym stoku Magury. Z miejscem tym związana jest niezwykła historia (lub jak inni twierdzą legenda). Otóż, dokładnie 25 lipca w roku 1894 objawiła się tutaj Matka Boska. Zaszczytu zobaczenia jej doznała dwunastoletnia Julianna, miejscowa dziewczynka. Mówi się, że dziecko widywało tam Matkę Bożą kilka razy. Wieść o tym niesamowitym cudzie bardzo szybko się rozniosła. Oczywiście samo miejsce zostało uznane za cudowne, dlatego też niedługo po tym wydarzeniu wzniesiono tam drewnianą kapliczkę, a tak naprawdę niedługo potem, bo w roku 1912 postawiono kościół z kamienia. Obecnie opiekę nad tym wyjątkowym miejscem sprawują salezjanie sprowadzeni specjalnie z Oświęcimia na rok przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej.

Będąc "na Górce" warto obejrzeć również Kaplicę objawienia, Grotę Matki Boskiej i niezwykłe źródełko. Miejsce to jest tak niezwykłe i obdarzone przez ludzi niezwykłym kultem, że obraz Matki Boskiej Królowej Polski znajdujący się tam dostąpił zaszczytu Ukoronowania Koronami Papieskimi przez samego kardynała Stanisława Dziwisza. "Górka" jest doskonałą alternatywą dla osób chcących nieco odpocząć od wakacyjnych szaleństw, dla osób pragnących chwili kontemplacji, wyciszenia. Jest to miejsce wyjątkowego kultu religijnego, niemal mistyczne, zatem należy się tam odpowiednio zachować. Jeśli mamy ochotę wziąć udział w Mszy Świętej, możemy zrobić to w niedzielę i święta w następujących godzinach 7.30, 9.30, 11.30, 19.00 (IX - IV): 17.00. Natomiast w dni powszednie msze odbywają się o godzinie 7.30, 9.30, 19.00 (IX - IV): 17.00. Warto też znać daty odpustów ponieważ jeden z nich z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbywa się 15 sierpnia, czyli w okresie wakacyjnym.

Do kościoła "na Górce" można dotrzeć zarówno pieszo jak i samochodem. Jeśli wybieramy pierwszą opcje, możemy udać się tam szlakiem spacerowym (zielonym) bądź szlakiem turystycznym (niebieskim), który prowadzi również na Klimczok. Pokonanie tej trasy nie powinno zająć więcej niż 30 – 40 minut. Wycieczkę zaczynamy z centrum miasta. Zaś samochodem musimy kierować się w centrum na Starą Karczmę, a następnie skręcić w prawo (ul. Górska), później kolejny raz skręcamy w prawo (ul. Wrzosowa). Stamtąd dojedziemy prostą drogą pod sam kościół. Znajduje się on dokładnie przy ulicy Wrzosowej 25.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Sanktuarium Maryjne w Szczyrku "Na Górce"
Dane kontaktowe
Nazwa
Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej - Salezjański Dom Duchowości
Adres:
43-370 Szczyrk
pl. MB Królowej Polski 1
Telefon(y):
33 817 85 15
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail