Jaskinia Lodowa

Jaskinia Lodowa usytuowana jest na południowo-wschodnim stoku Hycry (szczyt o wysokości 929 metrów nad poziomem morza będący najwyższym punktem grzbietu zwanego Beskidem Węgierskim). Jest niewielką grotą, o szczelinowym charakterze, znajdującą się w dawnym wyrobisku kamieniołomu. Długość podziemnych korytarzy wynosi tutaj około trzydziestu dwóch metrów. Z dotarciem do Jaskini Lodowej nikt nie powinien mieć większych problemów. Położona jest bowiem w lesie otaczającym Szczyrk.

Do jaskini można dojść od przystanku PKS Szczyrk-Wodospad. Trzeba przejść na drugą stronę Żylicy i udać się trasą wzdłuż lewego brzegu rzeki. Następnie naszym oczom ukaże się kamienista droga prowadząca w górę, która prowadzi na skraj lasu. To właśnie tutaj można dostrzec niewielki łom z wejściem do groty. W 1974 roku, kiedy to ponownie podjęto eksploatację lokalnego kamieniołomu, otwór wejściowy do jaskini zawalił się. Szybko jednak ponownie go przekopano i obecnie z powodzeniem można wejść do jaskini. Wejście prowadzi do dużej sali o długości ponad 15 metrów i wysokości 5 metrów. Brak tutaj charakterystycznych dla większych podziemnych grot krętych korytarzy, stromych kominków czy szczelin.

Dlatego też jaskinia ta jest typowo turystyczną atrakcją i każdy może wejść do środka bez konieczności asekuracji, odpowiednich lin czy umiejętności wspinaczkowych. O jej uroku przesądzają przede wszystkim ciekawe nacieki lodowe, które niemal przez cały rok pokrywają ściany groty i spąg. Zwłaszcza latem wchodzących do wnętrza uderza przyjemny chłód. W czasie drugiej wojny światowej w jaskini tej ukrywały się lokalne odziały partyzanckie. Stąd też się wzięła druga nazwa Jaskini Lodowej.

Wśród miejscowej ludności jest ona nazywana bowiem Jaskinią Partyzancką. Jaskinia Lodowa w rejonie Beskidu Węgierskiego jest ciekawą atrakcją dla turystów odwiedzających Szczyrk. Ta niewielka jaskinia stanowi bowiem łatwo dostępną i urokliwą podziemną grotę. A i niejeden turysta będący pod wrażeniem tego rodzaju atrakcji zaraził się miłością do speleologii i zapragnął poznać bardziej niebezpieczne i mniej dostępne skalne groty.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Jaskinia Partyzancka
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail