Jaskinia Malinowska

Jaskinia Malinowska znajduje się pod stokiem góry Malinów w Beskidzie Śląskim na wysokości 1080 metrów. Jest jedną z atrakcji szlaku czerwonego prowadzącego z Salmopola na Malinów. Ze szczytu góry trzeba zejść kilkaset metrów w stronę Malinowskiej Skały. Następnie naszym oczom ukaże się poziomo biegnąca ścieżka, która doprowadzi nas do pionowego otworu wejściowego jaskini. Z powodzeniem można tutaj także dotrzeć szlakiem zielonym prowadzącym ze Szczyrku do Malinowa. Samo wejście do jaskini (2,5 na 0,6 m.) jest szczeliną o głębokości około dziesięciu metrów. Właz wyposażony został w metalową drabinkę. Jaskinia ta jest licznie odwiedzana przez turystów. Jednak ze względu na warunki tutaj panujące i dużą liczbę wąskich szczelin nie jest raczej przeznaczona dla osób, które swoją przygodę z chodzeniem po grotach i jaskiniach dopiero zaczynają. Jeśli ktoś chce opuścić główny ciąg musi być przygotowany na to, że bez odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego się tutaj nie obejdzie. I oczywiście bez znajomości technik linowych również. Dla szerszego grona dostępne są jedynie początkowe odcinki.

Grota zbudowana jest z dwóch ciągów wysokich szczelin połączonych ze sobą wąskimi korytarzykami i kominkami. Największą salą Jaskini Malinowskiej jest tak zwana Galeria. Jej długość wynosi 13,5 metra, wysokość 9,5 metra, zaś szerokość w niektórych miejscach dochodzi do 1,4 metra. Strop sali jest płaski, a ściany równe, dno nachylone po bokach w środkowej części przechodzi w płaskie podłoże z dużą, występującą okresowo kałużą. W końcowej części Galerii znajdziemy skalne bloki po których można dostać się na wyższe piętro tej sali. Z tym, że wyjście z tej części nie jest łatwe i wymaga około 7,8 metra wspinaczki w górę do nisz, które tworzą najwyższe piętro jaskini. Miłośnicy wspinaczek i chodzenia po trudno dostępnych partiach jaskiń znajdą tutaj dla siebie wiele wąskich korytarzyków, kominków i uskoków. Przed wizytą w tej jaskini należy jednak pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiednich latarek i kurtek przeciwdeszczowych.

Grota jest bowiem terenem bardzo wilgotnym, a w okresie roztopów bądź po większych deszczach w wielu miejscach występuje tak zwany deszcz podziemny. Nie można także zapomnieć o nieco cieplejszym ubraniu. Bowiem temperatura w podziemnych korytarzach oscyluje w granicach 6 stopni Celsjusza. Jaskinia Malinowska jest jedną z ciekawszych atrakcji Beskidu Śląskiego. Powstała w wyniku osuwania się piaskowców przez co charakteryzuje się przede wszystkim niewielką szerokością szczelin przy równoczesnej dużej ich wysokości. Na ścianach wejściowej studni zaobserwowano liczne gatunki mchów i wątrobowców. Zaś wewnętrzne stropy są miejscem zimowania nietoperzy (nocki wasatki i gacki wielkouche). Dla klubów zrzeszających zapalonych grotołazów jest doskonałym miejscem na sprawdzenie swoich umiejętności wspinaczkowych. Wejście do groty wprawdzie jest niebezpieczne, bo prowadzi do niej głęboka studnia, ale dzięki zamocowanym drabinom i grotołazi amatorzy powinni dać sobie radę. Z tym, że odrobina odwagi jest tutaj jednak niezbędna.

Ciekawostkę stanowią związane z jaskinią legendy. Otóż ponoć była ona schronieniem husytów, a potem prześladowanych ewangelików. Ludowe opowieści głoszą także, że w początkach XIX wieku stała się kryjówką bandy rozbójników pod przewodnictwem niejakiego Ondraszka. W okolicach do dziś zachowała się nazwa i Jaskinia Malinowska często nazywana jest również Jaskinią Ondraszka.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Jaskinia Malinowska
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail