Kościół Świętego Ducha


fot. Wikipedia, autor Marcin Kuna

Kościół Świętego Ducha mieści się w zabytkowej części Sandomierza. Do kościoła przylega kompleks zabytkowych poszpitalnych oraz poklasztornych budynków. Świątynia pełni obecnie funkcję kościoła rektoralnego.

Dzieje kościoła

Historia kościoła rozpoczyna się już w roku 1222, kiedy to ufundowane zostały kościół oraz klasztor zgromadzenia kanoników regularnych de Saxia. Ich fundatorem był kasztelan krakowski Żegota. Kompleks ten wzniesiono prawdopodobnie około 1303 roku. Zakonnicy mieli prowadzić szpital oraz przytułek dla biednych, a fundusze na ten cel mogli pozyskiwać z darowanej im wsi o nazwie Żyć.

Pierwotna świątynia została spalona w roku 1349, podczas najazdu Litwinów. Odbudowano ją, ale zarówno w XVI, XVII, jak i XVIII wieku nękana była przez liczne pożary. Dużym zniszczeniom uległa również podczas wojny w 1809 roku. Obecny wystrój kościoła jest późnobarokowy.

Kiedy w roku 1814 zmarł ostatni z zakonników należący do Duchaków, kompleks oddano w ręce zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Szarytki przybyły do Sandomierza końcem 1819 roku, a szpital prowadziły do roku 1892.

Ciekawostką jest, iż w roku 2009 zostało otwarte pierwsze w Sandomierzu tak zwane Okno Życia, w którym matki mogą zostawić swoje dziecko, jeśli nie chcą lub też z jakichś powodów nie mogą się nim zająć. Jest ono otwierane od zewnątrz i daje całkowitą anonimowość. Znajduje się nieopodal omawianego kościoła.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół Świętego Ducha
Dane kontaktowe
Nazwa
Kościół Świętego Ducha
Adres:
27-600 Sandomierz
Opatowska 10
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail