Atrakcje i zabytki Darłowa


fot. Wikipedia, autor Monika Dydek

Darłowo kojarzone jest głównie jako nadmorski kurort z doskonałymi plażami i licznymi atrakcjami turystycznymi. Przyjeżdżając na wypoczynek do miasta, warto jednak zwrócić uwagę na nieco więcej niż tylko same plaże i morze. Darłowo jest miastem pełnym cennych zabytków oraz innych atrakcji turystycznych, które koniecznie trzeba poznać! Oto najpopularniejsze z nich:

Zabytki Darłowa

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich jest zdaje się najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem miasta i okolicy. Jest to cenny zabytek zważywszy między innymi na to, iż jest jedynym nadmorskim zamkiem gotyckim w Polsce. Jego budowa rozpoczęła się w połowie XIV wieku. Zamek można zwiedzać, bowiem już od roku 1930 w jego murach mieści się muzeum.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej o wiele bardziej znany jest pod nazwą kościoła Mariackiego. Budowa kościoła rozpoczęła się najprawdopodobniej w roku 1321. Świątynia wieżę kościelną zyskała zaś w 1394. Nieco później dobudowane zostały zakrystia oraz kaplice boczne. To właśnie w tym kościele odnaleźć można liczne sarkofagi książąt pomorskich.

Kościół św. Gertrudy

Kościół św. Gertrudy jest niezwykle interesującym zabytkiem. Początkowo funkcjonował jako kaplica cmentarna, powstał w XV wieku. Ciekawie prezentuje się sama architektura kościoła – założony jest on na planie sześcioboku, posiada dwunastoboczne obejście. Kościół nakryty jest dachem namiotowym z iglicą. Warto wiedzieć, iż kościół św. Gertrudy jest jedynym w Polsce przykładem gotyku skandynawskiego. Można zaobserwować liczne morskie akcenty.

Inne zabytki

Na uwagę zasługują również między innymi Brama Wysoka (jedyna zachowana brama miejska), pozostałości po murach obronnych z XIV i XV wieku, kościół św. Jerzego z XV wieku, Stare Miasto z unikatowym średniowiecznym układem urbanistycznym, barokowy ratusz, zespół młyna wodnego.

Atrakcje Darłowa

Jedną z największych atrakcji miasta jest udostępniona do zwiedzania latarnia morska, która powstała w XIX wieku. Jest ona jedną z najniższych latarni na polskim wybrzeżu. Inną atrakcją jest także port, w którym można podziwiać zabudowę rybackiego portu z XIX i XX wieku.

Będąc w Darłowie, koniecznie warto bliżej przyjrzeć się rozsuwanemu mostowi im. Kapitana Witolda Huberta z interesującą wieżą kontrolną, który jest jedynym tego typu urządzeniem na polskim wybrzeżu. Most ten służy wyłącznie rowerzystom i pieszym. Nieopodal Darłowa, w Cisowie mieści się elektrownia wiatrowa, która dysponuje 10 dużymi wiatrakami oraz 5 mniejszymi.

Szlaki turystyczne w Darłowie i okolicy

Darłowo i okolica to tereny niezwykle ciekawe pod względem krajobrazowym, przyrodniczym i historycznym. Można zwiedzać je zarówno pieszo czy na rowerze, a dłuższe odcinki przemierzać samochodem. W Darłowie rozpoczyna się kilka dobrze znakowanych szlaków turystycznych. Najkrótszym z nich, liczącym 7 km, jest tzw. Mała Pętla. Szlak rowerowy rozpoczyna się w Darłówku Zachodnim, a kończy w Darłówku Wschodnim.

Innym ciekawym szlakiem jest Pętla Szlakiem Cystersów licząca 23 km. Na trasie można odwiedzić między innymi takie zabytki jak wspomniany zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, liczne średniowieczne kościoły.

Kolejny interesujący szlak to Duża Pętla Nadmorska licząca 37 km. W większości wiedzie ona przez malownicze nadmorskie tereny, między innymi wałem przeciwpowodziowym. Z drogi doskonale widać morze, jezioro oraz słynną elektrownię wiatrową.

Najdłuższym szlakiem jest Duża Pętla Wiatrakowa, która liczy 39 km. I ponownie, na szlaku można zwiedzić zamek, elektrownię wiatrową, liczne zabytkowe kościoły i podziwiać piękną, nadmorską przyrodę.

Inne atrakcje godne uwagi

Będąc w Darłowie w okresie letnim warto skorzystać z oferty wycieczki tramwajem wodnym, który pływa z centrum miasta do wspomnianego wyżej rozsuwanego mostu. Warto również wybrać się na wyprawę statkiem wycieczkowym na wyspę Bornholm (kursy z Darłowa raz w tygodniu). Miłośnicy wędkarstwa mogą wypłynąć w rejs na połów ryb.

Darłowo jest miejscem rozmaitych imprez kulturalnych. Jedną z najbardziej znanych jest Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych, który ma miejsce zawsze w czerwcu. Innym ciekawym wydarzeniem jest Bałtyk Festiwal Media i Sztuka organizowany zawsze w lipcu. Z kolei na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Położenie i historia Darłowa
Położenie i historia Darłowa
Darłowo (~0 km)
Park linowy
Park linowy
Darłowo (~0.3 km)
Plaża w Darłówku
Plaża w Darłówku
Darłowo (~0.7 km)
Atrakcje plażowe
Atrakcje plażowe
Darłowo (~0.7 km)
Hotel Lidia SPA & Wellness****
Hotel Lidia SPA & Wellness****
Darłowo (~0.7 km)
Deptak
Deptak
Darłowo (~0.8 km)
Spacerowe molo w Darłówku
Spacerowe molo w Darłówku
Darłowo (~0.8 km)
Port
Port
Darłowo (~0.8 km)
Most rozsuwany
Most rozsuwany
Darłowo (~0.9 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Atrakcje i zabytki Darłowa
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail