Dom Garharta i Carla Hauptmannów

Przy ulicy 11 listopada w Szklarskiej Porębie mieści się otwarty w 1995 roku oddział Muzeum Karkonoskiego. Placówka ta jest swoistym ośrodkiem miejscowej kultury. To tutaj animatorzy kultury podejmują szereg działań artystycznych, prowadzone są plenery dla studentów. Ośrodek prowadzi także współpracę ze znaną federacją kolonii artystycznych EUROArt oraz zapoczątkował stworzenie stowarzyszenia artystów związanych z Karkonoszami i Górami Izerskimi - "Nowy Młyn". Muzeum proponuje zwiedzającym ekspozycje stałe, wystawy plenerowe oraz wystawy czasowe, organizuje wykłady i zajęcia. Historia samego budynku muzeum sięga 1890 roku, kiedy to początkujący wówczas pisarz niemiecki Gerhart Hauptmann podczas jednej z pieszych wycieczek po górach ujrzał Dolinę Siedmiu Domów. Miejsce to tak bardzo go zachwyciło, że postanowił tutaj zamieszkać. Szybko znalazł odpowiednią działkę i zakupił zniszczoną góralską chatę wraz z przyległym do niej gruntem.

Dom wymagał ogromnych remontów, pisarz musiał poczynić kolejne nakłady finansowe. Jednak marzenie szybko stało się rzeczywistością i zwyczajna karkonoska chata przemieniła się w centrum kolonii artystyczno-literackiej, gdzie nie tylko powstały najbardziej znane dramaty późniejszego laureata Literackiej Narody Nobla, ale i licznie przyjeżdżali inni pisarze zaprzyjaźnieni z braćmi Hauptmann. A ówczesna Szklarska Poręba stała się ośrodkiem ludzi sztuki dołączając tym samym do Zakopanego i Kazimierza nad Wisłą.

Po śmierci właścicieli dom stopniowo popadał w ruinę. Jednak na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku miejsce to odrestaurowano i Dom Braci Hauptmann przemienił się w muzeum. Obecnie szczególnie warta uwagi jest tutaj stała ekspozycja poświęcona dawnym właścicielom. Ta zadedykowana Garhartowi zatytułowana jest "Gerhart Hauptmann i jego krąg towarzyski". Wystawa poświęcona drugiemu ze znanych braci, który zasłynął dziełem o przygodach legendarnego władcy Karkonoszy (zbiór "Księga Ducha Gór") to "Carl Hauptmann i jego przyjaciele". W jednej z sal na parterze budynku można podziwiać także oddzielną ekspozycję w całości dotyczącą tej legendarnej postaci Ducha Gór. Muzeum proponuje zwiedzającym również inne prace.

I tak znaleźć można tutaj również wystawę "Wlastimil Hofmann i wczesne lata powojennej kolonii", ekspozycję poświęconą regionalnym artystom szkła i fotografii czy dzieła najmłodszego pokolenia artystów Szklarskiej Poręby. Przed budynkiem znajduje się także odnowiony pomnik nagrobny Carla Hauptmanna. Dom Garharta i Carla Hauptmannów jest więc doskonałym miejscem dla tych, którzy chcą zapoznać się z kulturą karkonoskich regionów, poznać historię powstawania uhonorowanych wieloma nagrodami dramatów Garharta Hauptmanna ("Tkacze", "Futro bobrowe", "Woźnica Henschel", "Wniebowzięcie Hanusi", "Kolega Crampton") czy po prostu cofnąć się na chwilę do czasów, kiedy to Szklarska Poręba przyciągała w swoje progi licznych artystów. Trzeba tylko pamiętać, że muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli i obowiązują bilety wstępu.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Kościół p.w. Bożego Ciała
Kościół p.w. Bożego Ciała
Szklarska Poręba (~0.7 km)
Dinopark
Dinopark
Szklarska Poręba (~0.9 km)
Zakręt Śmierci
Zakręt Śmierci
Szklarska Poręba (~1.4 km)
Alpine Coaster
Alpine Coaster
Szklarska Poręba (~1.5 km)
Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP
Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP
Szklarska Poręba (~1.5 km)
Muzeum Energetyki
Muzeum Energetyki
Szklarska Poręba (~1.6 km)
Chata Walońska Juna
Chata Walońska Juna
Szklarska Poręba (~1.6 km)
Młyn Świętego Łukasza
Młyn Świętego Łukasza
Szklarska Poręba (~1.8 km)
Krucze Skały
Krucze Skały
Szklarska Poręba (~1.8 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Dom Garharta i Carla Hauptmannów
Dane kontaktowe
Nazwa
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskie
Adres:
58-580 Szklarska Poręba
11 Listopada 23
Telefon(y):
75 717 26 11
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail