Młyn Świętego Łukasza

W samym centrum Szklarskiej Poręby, przy ulicy 1 maja, mieści się jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji tego regionu. Młyn Świętego Łukasza mianowicie. Miejsce, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Gdzie zapachy włoskiej pizzy przenikają się ze smakowitym aromatem góralskiego oscypka. Gdzie spróbujemy i miejscowych smażonych pierogów, tradycyjnego ciepłego jeszcze chleba ze smalcem, lokalnego żurku z białą kiełbasą czy popularnej na Śląsku golonki, ale i gdzie można zamówić pstrąga, łososia czy zwyczajne piwo. I gdzie współczesna muzyka taneczna puszczana przez DJ-a sąsiaduje z szumem pobliskiego potoku. Sam budynek w którym mieści się ten dzisiejszy lokal turystyczno- rozrywkowy ma swoją historię.

Budowla pochodzi z 1870 roku i początkowo była młynem, karczmą i tartakiem. Na początku XX wieku budynek ten jednak spłonął. Pozostały tylko kamienne mury piwnic, parteru i piętra. Szybko jednak rozpoczęto odbudowę pod pilnym okiem towarzystwa opiekującego się regionalną śląską sztuką. I tak powstał obiekt architektoniczny przypominający rozłożyste rodzime chaty góralskie. Szybko stał się centrum rozrywkowym Szklarskiej Poręby. Na parterze utworzono wówczas winiarnię, na piętrze przygotowano salę wystawową, zaś na poddaszu mieściły się pokoje. Od 1922 roku miejsce to stało się ośrodkiem spotkań Stowarzyszenia Artystów św. Łukasza, które skupiało kilkunastu malarzy i rzeźbiarzy będących pod ogromnym wrażeniem Karkonoszy. To właśnie w "Młynie" organizowano wystawy ich prac i to tutaj ta karkonoska artystyczna bohema prowadziła długie rozmowy o kulturze i sztuce.

Obecny Młyn Świętego Łukasza jest pięknie odnowionym prywatnym obiektem, gdzie mieszczą się pokoje gościnne, restauracja i dyskoteka. Osoby, które cenią sobie klimatyczne miejsca z pewnością będą pod urokiem restauracji urządzonej na parterze budynku. Wystrój jak najbardziej regionalny. I tak drewniane stoliki, kominek i sufit w tradycyjnym stylu stanowią znakomite tło dla podawanej tutaj kuchni. Lokalne przysmaki kuszą gości aromatami i niespotykanymi nigdzie indziej połączeniami. A co najważniejsze kuchnia nie jest tutaj stylizowana na typowo góralską. Ona po prostu tą kuchnią typowo góralską jest. Warto więc spróbować czym się różni tutejszy oscypek od tego, który znajdziemy w każdym sklepie na rogu albo przekonać się czym tak naprawdę jest słynny kociołek z dzika.

Restauracja proponuje swoim gościom także duży ogródek. Niby nic nadzwyczajnego, ot jak w każdej większej oberży. Z tym, że tutaj tuż obok płynie potok. Na górze zaś całkiem inne klimaty. Kuchnia włoska. A obok dyskoteka. Najnowsze klubowe hity i profesjonalny DJ przyciągają osoby spragnione dobrej zabawy. Oczywiście nie zabrakło czegoś dla troszkę starszych gości. I tak codziennie wieczorami urządzane są potańcówki na których króluje muzyka lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Gospodarze przewidzieli także atrakcję dla maluchów. To właśnie dla nich popołudniami, zwykle od 15 do 18, organizowane są zabawy z różnymi konkursami. Jak widać pełna różnorodność. A jako, że nie samymi widokami turysta żyje Młyn Świętego Łukasza odwiedzić z pewnością warto.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Alpine Coaster
Alpine Coaster
Szklarska Poręba (~0.4 km)
Krucze Skały
Krucze Skały
Szklarska Poręba (~0.6 km)
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Szklarska Poręba (~0.8 km)
Kościół p.w. Bożego Ciała
Kościół p.w. Bożego Ciała
Szklarska Poręba (~0.8 km)
Muzeum Mineralogiczne
Muzeum Mineralogiczne
Szklarska Poręba (~0.9 km)
Leśna Huta
Leśna Huta
Szklarska Poręba (~1.2 km)
Muzeum Energetyki
Muzeum Energetyki
Szklarska Poręba (~1.4 km)
Chata Walońska Juna
Chata Walońska Juna
Szklarska Poręba (~1.6 km)
Dom Garharta i Carla Hauptmannów
Dom Garharta i Carla Hauptmannów
Szklarska Poręba (~1.8 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Młyn Świętego Łukasza
Dane kontaktowe
Nazwa
Młyn Świętego Łukasza
Adres:
58-580 Szklarska Poręba
1 Maja 16
Telefon(y):
75 717 27 09
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail