Chybotek

Chybotek to dość osobliwa atrakcja rejonów Szklarskiej Poręby. W poważnych przewodnikach często jest pomijany i bagatelizowany. Brew temu stał się częstym celem wycieczek. Czym jest ów Chybotek? Kilkumetrową grupą skalną, która składa się z niewielkich granitowych bloków. Najwyżej położony kamień ma średnicę około czterech metrów. Jego cechą charakterystyczną jest to, że powierzchnia styku głazu z podłożem jest dużo mniejsza od tej w najszerszym miejscu. Dzięki temu bardzo łatwo wprawić go w ruch nie używając większej siły. Właśnie od tej możliwości kołysania, czyli innymi słowy chybotania pochodzi nazwa głazu. Wiele osób zapewne zadaje sobie pytanie, jaka jest geneza powstania takich niecodziennych skał. Otóż powstają one w wyniku nierównomiernego wietrzenia.

Chybotek nie jest jakoś szczególnie oznakowany. Jednak znając kamień z fotografii po prostu nie sposób go nie rozpoznać. A dotrzeć do tej atrakcji nietrudno. Najprostsza droga prowadzi od parkingu przy Wodospadzie Szklarki, który znajduje się kilka kilometrów od Szklarskiej Poręby przy drodze wyjazdowej prowadzącej do Jeleniej Góry. Parking położony jest po obu stronach drogi i jest bezpłatny. Przy okazji można nabyć również pamiątki, ponieważ obok znajdują się stoiska handlowe. Najlepiej wyruszyć z parkingu po lewej stronie szosy, ponieważ to właśnie stąd jest najbliżej do tego niecodziennego bloku skalnego. Stąd należy udać się szlakiem czarnym. Po kilku chwilach oczom turysty ukazuje się rozwidlenie. Należy tutaj zejść ze szlaku czarnego na ścieżkę oznaczoną jako trasa rowerowa.

Po paru minutach łączy się ona ze szlakiem niebieskim. I właśnie nim dociera się do tej charakterystycznej formacji skalnej. Chrobotek znajduje się po lewej stronie szlaku. Przez niektórych głaz ze względu na swój kształt nazywany jest "Misą Cukru". Często określany jest także mianem zaczarowanej skały. Wiąże się to z historią głazu, który był pradawnym miejscem kultu Walończyków. Często można także usłyszeć legendy o tym, że zamyka on wejście do podziemnego skarbca. A tę atmosferę tajemniczości z pewnością potęguje jeszcze piękna dzika przyroda wokół bloku skalnego. Jeśli więc ktoś marzy o tym, aby zdarzył się cud i był w stanie poruszyć skałę, z pewnością powinien udać się na wycieczkę do Szklarskiej Poręby. Dzięki Chrobotkowi bez problemu spełni się jego marzenie. I to bez większego wysiłku.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Złoty Widok
Złoty Widok
Szklarska Poręba (~0.4 km)
Kościół cmentarny p.w. Matki Bożej Różańcowej
Kościół cmentarny p.w. Matki Bożej Różańcowej
Szklarska Poręba (~1.6 km)
Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki
Szklarska Poręba (~1.6 km)
Ścieżka przyrodnicza do wodospadu Szklarki
Ścieżka przyrodnicza do wodospadu Szklarki
(~1.6 km)
Dom Hofmana - Wlastimilówka
Dom Hofmana - Wlastimilówka
Szklarska Poręba (~1.9 km)
Czerwona Jama
Czerwona Jama
Szklarska Poręba (~2.1 km)
Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP
Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP
Szklarska Poręba (~2.6 km)
Chata Walońska Juna
Chata Walońska Juna
Szklarska Poręba (~2.7 km)
Dinopark
Dinopark
Szklarska Poręba (~2.8 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Chybotek
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail