Molo w Giżycku


fot. Wikipedia, autor Margoz

Giżyckie molo zlokalizowane jest nad popularnym turystycznie jeziorem Niegocin. Zostało ono wzniesione w 1970 roku. Od samego początku powstania było ono jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji zarówno mieszkańców Giżycka, jak i przybywających do miasta turystów.

Decyzja, która ocaliła molo przed rozbiórką

Przez wiele lat swojego istnienia molo nie podlegało szczególnym naprawom, dlatego też nie może dziwić fakt, iż w roku 2005 stan techniczny molo był tak zły, iż bezpośrednio zagrażał bezpieczeństwu osób z niego korzystających. Z tego też powodu w rzeczonym roku 2005 zapadła decyzja o jego rewitalizacji. Gdyby nie owa decyzja (lub gdyby podjęta została znacznie później) molo musiałoby zostać zamknięte i później prawdopodobnie rozebrane.

Bez cienia wątpliwości, działanie takie nie przysłużyłoby się popularności Giżycka. Słusznie przypuszcza się, iż wówczas nastąpiłoby zahamowanie rozwoju społeczno-gospodarczego, a nadbrzeże jeziora po prostu mocno straciłoby na swojej atrakcyjności i znaczeniu.

Historia rewitalizacji obiektu

Gmina Miejska Giżycko podpisała umowę dot. dofinansowania projektu pod nazwą „Rewitalizacja molo nad jeziorem Niegocin w Giżycku” z Województwem Warmińsko-Mazurskim, co miało miejsce dnia 29 kwietnia 2010 roku. Duża część środków pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Cel osiągnięto, bowiem dokonano rewitalizacji molo – odbudowane zostały zniszczone elementy, molo otrzymało nie tylko nową nawierzchnię, ale również oświetlenie i wzbogacone zostało o wiele elementów małej architektury. Po rewitalizacji obiekt znów stał się miejscem niezwykle atrakcyjnym, a co najważniejsze, bezpiecznym.

Istotna rola giżyckiego molo

Rewitalizacja molo sprawiła, iż znacznie zwiększona została estetyka przestrzenna okolicy. Molo pełni rolę ciągu rowerowego oraz pomostu widokowo-spacerowego, ale to nie wszystko. Pełni ono także funkcję falochronu oddzielającego port od jeziora oraz pirsu oddzielającego port od plaży i kąpieliska. Właśnie w tym miejscu Giżycka, szczególnie w okresie letnim, organizowane są niezliczone festyny i inne imprezy o charakterze kulturalnym i rozrywkowym. Każdy, kto odwiedza Giżycko, koniecznie powinien wybrać się na spacer (lub wycieczkę rowerową) na molo nad jeziorem Niegocin.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Hotel Masovia***
Hotel Masovia***
Giżycko (~0.5 km)
„Usta milczą, dusza śpiewa” – koncert noworoczny
„Usta milczą, dusza śpiewa” – koncert noworoczny
Giżycko (~0.5 km)
Co warto wiedzieć o Giżycku?
Co warto wiedzieć o Giżycku?
Giżycko (~0.6 km)
Kościół Ewangelicko-Augsburski
Kościół Ewangelicko-Augsburski
Giżycko (~0.6 km)
Hotel Cesarski***
Hotel Cesarski***
Giżycko (~0.7 km)
Niezapomniana noc sylwestrowa w Giżycku!
Niezapomniana noc sylwestrowa w Giżycku!
Giżycko (~0.7 km)
Hotel Wodnik***
Hotel Wodnik***
Giżycko (~0.8 km)
Cerkiew Św. Anny
Cerkiew Św. Anny
Giżycko (~0.8 km)
Zamek pokrzyżacki
Zamek pokrzyżacki
Giżycko (~0.9 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Molo w Giżycku
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail