Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły to jedna z najbardziej znanych atrakcji polskich Karkonoszy. Są to dwa bardzo dobrze wykształcone kotły polodowcowe znajdujące się na północnych zboczach głównego grzbietu gór, dokładnie pomiędzy Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Są ścisłym rezerwatem Karkonoskiego Parku Narodowego i stanowią zbiorowisko najbogatszej roślinności niemal w całych Sudetach. W okolicach Śnieżnych Kotłów wykształciło się bowiem tak zwane piętro alpejskie, niespotykane raczej w innych niskich górach. Wprawdzie partia ta jest jedynie fragmentaryczna, ale i tak spotkać można tutaj charakterystyczną roślinność, między innymi mietlicę skalną czy kostrzewę niską oraz całą gamę porostów z rodzajów płucnica czy chrobotek. Do tego dochodzi niemal niespotykana w naszym kraju chroniona paproć - zmienka górska, którą można dostrzec na zbiorowiskach piargów granitowych. Występuje tutaj także między innymi sasanka alpejska, wawrzynek wilczełyko, róża alpejska, modrzyk górski, pierwiosnka maleńka czy relikt epoki lodowcowej - zimnoziół północny.

Sam kar lodowcowy składa się z Małego Kotła Śnieżnego i Wielkiego Kotła Śnieżnego rozdzielonych wąską skalną grzędą. Wielki Kocioł znajduje się po wschodniej stronie i ma 800 m długości i 600 m szerokości, a jego górna krawędź położona jest na wysokości 1490 metrów nad poziomem morza. Mały Kocioł Śnieżny ma długość wynoszącą w przybliżeniu 550 metrów, a szerokość około 400 metrów. Głębokość obydwu wynosi blisko 300 metrów. Nic więc dziwnego w tym, że niejeden turysta z obawą podchodzi do barierki. Na dnie Wielkiego Kotła znajdują się Śnieżne Stawki. Są to trzy niewielkie jeziorka polodowcowe z krystalicznie czystą wodą.

Do Śnieżnych Kotłów można dojść głównym szlakiem sudeckim. Chodzi oczywiście o słynny szlak czerwony prowadzący ze Szklarskiej Poręby do Karpacza. Droga ta prowadzi górną krawędzią kotłów. Można zdecydować się także na szlak żółty i rozpocząć wędrówkę w samym centrum Szklarskiej Poręby. Początkowy spacer asfaltowymi drogami szybko skręca w leśne ścieżki. Po drodze jednak spokojnie można odpocząć na ławkach przy Kukułczych Skałach. Postój można także zrobić w Schronisku pod Łabskim Szczytem. Przy końcowym fragmencie drogi szlak żółty łączy się tutaj z szlakiem czerwonym. Obydwa docierają do budynku dawnego schroniska turystycznego Nad Śnieżnymi Kotłami. Obecnie znajduje się tutaj telewizyjna stacja przekaźnikowa. Jednak obok budynku często można spotkać odpoczywających po przebytej trasie turystów. Przy szczególnie niekorzystnych warunkach pogodowych można także liczyć na pomoc pracowników stacji. Obok przekaźnika TV natrafiamy na kolejną atrakcję turystyczną. Chodzi o skałkę zwaną Czarcią Amboną. Zaś na krawędzi Wielkiego Śnieżnego Kotła usytuowane jest kilka platform widokowych, z których rozciąga się panorama Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich i Kotliny Jeleniogórskiej. Jeśli dopisze nam szczęście i pogoda będzie wyjątkowo ładna można także dostrzec Ślęże na Podgórzu Sudeckim.

Bardziej doświadczeni turyści mogą także zdecydować się na przebycie tak zwanej "Ścieżki nad reglami". Jest to część szlaku zielonego prowadzącego z okolic Schroniska pod Łabskim Szczytem dnem Śnieżnych kotłów do Przełęczy Karkonoskiej. Widoki z dołu są równie piękne jak na górnej krawędzi kotłów. Ale trzeba pamiętać, że trasa ta jest wyjątkowo trudna i niebezpieczna ze względu na wiszące tutaj nad pionowymi zerwami skalnymi płaty śniegu, które często utrzymują się aż do późnego lata. Zimą szlak ten jest całkowicie zamknięty, ze względu poważne zagrożenie lawinowe.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Ścieżka przyrodnicza na Szrenicę
Ścieżka przyrodnicza na Szrenicę
(~2 km)
Krzywe Baszty
Krzywe Baszty
Szklarska Poręba (~2.5 km)
Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi
Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi
Szklarska Poręba (~3 km)
Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka
Szklarska Poręba (~3.6 km)
Muzeum Mineralogiczne
Muzeum Mineralogiczne
Szklarska Poręba (~3.7 km)
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Szklarska Poręba (~3.8 km)
Młyn Świętego Łukasza
Młyn Świętego Łukasza
Szklarska Poręba (~4.6 km)
Krucze Skały
Krucze Skały
Szklarska Poręba (~5.1 km)
Leśna Huta
Leśna Huta
Szklarska Poręba (~5.2 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Śnieżne Kotły
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail