Wysoki Kamień

Wysoki Kamień to szczyt niższy od Śnieżki czy Szrenicy. 1058 metrów nad poziomem morza. Jak na szczyt górski nie tak wiele. Ale przez wielu turystów to wzniesienie, położone w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich, na zachód od Szklarskiej Poręby, uważane jest za najwspanialszy punkt widokowy w Sudetach. Dlaczego? Otóż widać stąd niemal całe Sudety. Wystarczy spojrzeć w dół, aby naszym oczom ukazały się całe Karkonosze, od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszach aż po Śnieżkę. Z drugiej zaś strony można podziwiać Pogórze Izerskie aż po Lubań czy Gryfów. Oczywiście jak na dłoni mamy panoramę Szklarskiej Poręby i okolicznych wiosek.

Przy dobrej pogodzie dostrzeżemy nawet grzbiety śląskich Izerów (Wysoki i Kamienicki). Nie mówiąc już o typowo sudeckich widokach, czyli przelewających się przez górskie szczyty chmurach, opadających w lecie mgłach czy oszronionych zimową porą lasach. Na Wysoki Kamień wspiąć się nietrudno. Turyści do wyboru mają w zasadzie trzy możliwości. Mogą zdecydować się na szklak żółty prowadzący od słynnej drogi wjazdowej do Szklarskiej Poręby, czyli Zakrętu Śmierci przebiegający przez Czarną Górę. Czas dotarcia na szczyt szacuje się tutaj na niecałą godzinę, w zależności od tempa marszu. Kolejną opcją jest główny szlak sudecki prowadzący ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdrój, z tym że osobom mniej zaprawionym w marszu dotarcie na Wysoki Kamień może zająć tutaj nawet około półtorej godziny. Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić czas, doskonały będzie dla niego marsz Szlakiem Czerwonym od przełęczy górskiej Rozdroże pod Zwaliskiem.

Całość takiej wędrówki szacuje się na około pół godziny w obie strony. Wysoki Kamień już od dziewiętnastego wieku był obowiązkowym punktem wycieczkowym osób przybywających do Szklarskiej Poręby. Jako, że droga nie jest trudna punkt ten chętnie odwiedzany jest także przez kuracjuszy. Miejsce to wiąże się z licznymi legendami, a wielu przewodników twierdzi, że to właśnie tutaj można poczuć Ducha Gór. Miejscowi mieszkańcy opowiadają także historie o zagubionych duszach Walończyków, którzy w Średniowieczu intensywnie eksploatowali teren w poszukiwaniu ukrytych tutaj ponoć kosztowności i szlachetnych kamieni. Osoby kochające tego rodzaju tajemnicze opowieści z pewnością znajdą tutaj kogoś, kto im przybliży historię i opowie o zagubionych wśród gór skarbach. Swego rodzaju ciekawostkę niemal na światową skalę stanowi fakt, że właścicielem tego szczytu jest osoba prywatna. Wysoki Kamień prawnie jest bowiem własnością Pawła Gołby. Turyści na szczycie znajdą niewielki sklepik i bufet. Powstaje także schronisko, które być może jak mieszcząca się tutaj przed laty wieża widokowa przyciągnie jeszcze więcej osób pragnących podziwiać piękną panoramę Karkonoszy.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Kolej Izerska
Kolej Izerska
(~2.8 km)
Krucze Skały
Krucze Skały
Szklarska Poręba (~3.1 km)
Dom Garharta i Carla Hauptmannów
Dom Garharta i Carla Hauptmannów
Szklarska Poręba (~3.2 km)
Alpine Coaster
Alpine Coaster
Szklarska Poręba (~3.3 km)
Kościół p.w. Bożego Ciała
Kościół p.w. Bożego Ciała
Szklarska Poręba (~3.4 km)
Zakręt Śmierci
Zakręt Śmierci
Szklarska Poręba (~3.7 km)
Młyn Świętego Łukasza
Młyn Świętego Łukasza
Szklarska Poręba (~3.8 km)
Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka
Szklarska Poręba (~4 km)
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Szklarska Poręba (~4.2 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Wysoki Kamień
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail